Kā jau gada nogalē pienākas - pārdomas (manas personīgās, nesakārtotas) par aizvadīto 2009. un valsts pārvaldes komunikāciju.
Krīze
Protams, krīzes budžets iecirtis zobus arī ministriju un iestāžu sabiedrisko attiecību cilvēku ciskās. Komunikācijas departamenti pārtop nodaļās, nodaļas pabāztas apakš zem vispārīgām administratīvajām struktūrvienībām, apvienotas ar citām nodaļām, kam vien attāls sakars ar komunikāciju. Lai iegūtu atbalstu kādam sabiedrības informēšanas pasākumam, jāpārliecina visdažādāko jomu un līmeņu priekšnieki, jādabū visu šo cilvēku vīzas un piekrišanas apliecinājumi, jāsaskaņo projekti un jāatrod kompromiss ar daudz lielāku skaitu cilvēku, nekā tas patiešām būtu nepieciešams, turklāt, nevajadzīgi patērējot laiku. Sabiedrisko attiecību cilvēku skaits rūk - laikā, kad sabiedrība arvien vairāk sūdzas, ka ir pārāk maz informācijas par valdības īstenotajām rīcībpolitikām, patiešām kvalificētu cilvēku, kas varētu šo informāciju sniegt, paliek arvien mazāk. Tā vietā, lai nopietni analizētu, plānotu un tārgetētu komunikāciju, laika un spēka sanāk vien preses ziņu sagatavošana par aktuālajiem Ministru kabinetā izskatāmajiem jautājumiem (un būsim godīgi, lielākā daļa preses relīžu aiziet copy+paste režīmā ziņu aģentūru ziņu lentās), reaģējošiem pasākumiem, atsaucoties uz kādām aktualitātēm un krīzes situācijām (to šogad - ne mazums), informācijas sagatavošanai uz žurnālistu pieprasījumiem (cilvēku skaits sarūk, atbildes laiks ceturtajai varai stiepjas garumā), mājas lapu informācijas aktualizēšanai un šādiem tādiem administratīvajiem sīkumiem. Visam pa vidu labi cilvēki tiek palūgti atstāt darba telpas, vai arī labi cilvēki paši piesakās atstāt darba telpas - uz visiem laikiem. (Es, protams, sabiezinu krāsas, bet labāk valsts pārvaldes komunikācijas lauciņā nepaliek, ticiet man)
Protams, protams, atlikušie cīnās zobus sakoduši un jostas savilkuši. :)
Valsts pārvalde 2.0
Valdības komunikācijas koordinācijas padomes paspārnē pēc Valsts kancelejas iniciatīvas gada vidū sāka darboties ministriju mājas lapu administratoru neformāla darba grupa. Sākotnēji ar mērķi parunāties par to, kā ministrijas ievieto informāciju savās mājas lapās, ikmēneša sanāksmes pārtapa par iespēju dalīties ar labo praksi, diskutēt par aktuāliem jautājumiem un dibināt ciešākas koleģiālās saites. Šādas tikšanās iedvesmoja iemēģināt arī jauno mediju lauciņu - Valsts kancelejas eksperimentiem youtube, flickr un twitter nevilcinoties sekoja Iekšlietu ministrija, Tieslietu ministrija, Tiesu administrācija, Vides ministrija un citi. Ar labākām un sliktākām sekmēm, protams.
Un tieši, lai runātu par šīm sekmēm, lai diskutētu par un pret jaunajiem medijiem, lai kritizētu un dotu priekšlikumus, kopā ar entuziastiem no ministrijām un sabiedriskajām organizācijām, 23.janvārī aicinām visus interesentus pievienoties Govcamp Latvija 2010 - nekonferencei par sociālo mediju un jauno tehnoloģiju izmantošanu valsts pārvaldē Latvijā un citur pasaulē. Šī ir viena lieliska iecere, ko nesis 2009.gads un ar kuru sāksies nākamais. Tikai pirmie soļi un taustīšanās pa tumsu, bet, tiekoties un kopīgi diskutējot, varam dot pienesumu labākai valsts pārvaldei.
Jau tagad ir ieplānots paplašināt mājas lapu administratoru tikšanās e-pakalpojumu un citu e-pārvaldes jautājumu virzienā. Redzēs, kā veiksies.
Eiropas Savienība un komunikācija
Viena tendence, kas iezīmējās šogad, bet noteikti turpināsies arī nākamo gadu, ir dažādas informatīvās kampaņas par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Piemēram, šogad tā tapušas Valsts darba inspekcija kampaņas Strādā vesels (Video) un Tavas darba tiesības (Video). Ņemot vērā, ka komunikācijas (informēšanas, līdzdalības) pasākumiem atsevišķs budžets ministrijām nekad nav bijis, bet pie krīzes budžeta komunikācijas pasākumi vispār ir pirmie, kurus īsina, šāda eironaudiņas tērēšana nav janoskauž. Un, ja Eiropas Savienības projektu īstenošanas daļa ir komunikācija, kāpēc lai to neizmantotu?!
Tāpat vairāki pasākumi, kas saistīti ar Eiropas Savienību (uz Eiropas Komisijas rēķina), jau šogad notika un turpmākos trīs gadus notiks tā saucamās vadības partnerības ietvaros (vadības partnerības mērķis ir veicināt iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu Eiropas Savienības komunikācijas politiku, ko īsteno pati dalībvalsts). Tā ir iespēja gan popularizēt diskusiju par Eiropas Savienību, gan ļaut vietējiem uzņēmumiem nopelnīt (informācijai par projektiem, iepirkumiem un projektu īstenošanu no 2010.gada janvāra sekojiet Ārlietu ministrijas mājas lapā ;) ).
Dažādi
Kas vēl? Valsts kanceleja izmēģināja spēkus bezmaksas rīku pielietošanā, sadarbībai ar iedzīvotājiem - izveidojot blogu Piedalies reformā: Valsts pārvaldes dienasgrāmata. Jūs jau zināt, kā izdodas pirmās pankūkas, tāpēc pēdējo vārdu teikt pāragri.
Interesantas lietas, svinot armijas 90.-to gadadienu, darījusi Aizsardzības ministrija. Pirmkārt, izmantojot Latvijai - 90 (www.lv90.lv) mājas lapas karkasu, uzbliezusi lapu www.armijai90.lv, kur atrodamas nenoliedzami interesantas lietas, it sevišķi, ja tu esi aizsardzības jomas entuziasts. Otra lieta ir Latvijas Brīvību cīņu (1918. - 1920.) piemiņas vietu interaktīvā karte un Brīvības cīņu pieci posmi for dummies (tādiem, kuriem mūždien jūk, kura armija, kurā brīdī un kur atradās, būsim godīgi, tādiem kā man). Vienkārši un saprotami. Ceru, ka skolēni un pilsonības kandidāti zinās un izmantos, iegaumējot sarežģītās Latvijas vēstures detaļas.
Kas vēl? Iekšlietu ministrija paguvuši ielēkt ejošā vilcienā un, pirms visas bremzes norautas, atjaunojuši savu mājas lapu. Apskaužami, ko lai saka.
Viena no vairāk skatītajām un runātājām kampaņām šogad - CSDD Ātrums. Nāvīgi viltīgs (Video). Lai arī neiztika bez skandāliņa, tās sagatavošanas posmā.
Vēl daži 2009.gada kampaņu video: Kļūstiet par audžuģimeni, Labklājības ministrija Video; Nodarbinātības valsts aģentūra (pašreklāma) Video; Eiropas parlamenta un pašvaldību vēlēšanas 2009, CVK Video; Lielā Talka 2009 Video; Latvijas Dzelzceļam - 90, Latvijas Dzelzceļš Video; Neļauj sevi pazemot internetā, E-lietu sekretariāts, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un Latvijas Interneta asociācija Video; Vēža monitoringa programma, Veselības ministrija Video). Protams, īstenotas arī daudzas citas kampaņas, piemēram, Ārlietu ministrijas un Nodarbinātības valsts aģentūras Uzzini, pirms piekrīti darbam ārvalstīs!, kā arī citas. Ne par tām, šoreiz.
No manas puses pagaidām viss. Kas jums nāk prātā?
* Foto: CC Antonio Martínez's
Aizvadītais gads valsts pārvaldes komunikācijā
Posted in 2009, gov2.0, youtube, komunikācija, lietas, mājas lapas, ministrijas, Panorāma, sadarbība, saites, sociālie mediji, twitter, valsts pārvalde, video on by Liena MuraškinaKā veidot komunikāciju, lai mainītu cilvēku uzvedību?
Posted in COI, idejas, komunikācija, projekti, sabiedrība, UK, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Par šo jautājumu valsts pārvaldes komunikācijas cilvēkus Apvienotājā Karalistē aicina debatēt Centrālā informācijas aģentūra (Central Office of Information jeb COI)*. Tā decembra sākumā publicējusi ziņojumu "Communications and behaviour change" ("Komunikācija un uzvedības izmaiņas"), kurā autori analizējuši dažādus uzvedības modeļus, uzvedības (biheiviorālās) teorijas, uzvedību ietekmējošos faktorus, kā arī pētījuši, kā uzvedības teorijas var tikt izmantotas plānojot, īstenojot un vērtējot komunikāciju. Ziņojumā tiek piedāvāts piecu soļu plāns, kuru izmantot, veidojot komunikācijas kampaņas. Tas viss tiek skaidrots un ielikts gan teorētiskos rāmjos, gan uzskatāmi rādīts ar piemēriem un paskaidrojumiem no reālās dzīves.
Kādā veidā pārliecināt atmest smēķēšanu? Kā pārliecināt par dzer-un-brauc negatīvajām sekām? Kā iedzīvotājus iesaistīt noziegumu novēršanā, nevis biedēt ar iespējamo noziedzību? Kā ietekmēt/ mainīt iedzīvotāju dzīvesveidu un ēšanas paradumus?
Kā tad veidot komunikāciju, lai mainītu cilvēku uzvedību? Visupirms - izprast pašu uzvedību! Izpētīt, noteikt, kas ietekmē mērķgrupas uzvedību, kas ir tie faktori, kas šo uzvedību veido tādu, kāda tā ir. Atrast kopīgās iezīmes, saprast, kuri no faktoriem ir spēcīgākie. Saprast komunikācijas lomu un vietu citu instrumentu vidū (likumdošana, finanses, līdzdarbības iespējas utt), iespējamo ietekmi. Noteikt komunikācijas mērķus. Tikai tad izveidot komunikācijas stratēģiju un kampaņas plānu.
Šis varētu būt ļoti labs materiāls valsts pārvaldes komunikāciju cilvēku treniņam, apmācībai, lai, plānojot kādu jaunu kampaņu vai informatīvo akciju, būtu zināšanas analizēt mērķauditorijas uzvedību un iespējas to mainīt. Lai galvenais mērķis nav vien informēšana un izglītošana, bet konkrētu pozitīvu izmaiņu mērķauditorijas uzvedībā veicināšana.
*Central Office of Information (Centrālā informācijas aģentūra) jeb COI ir valsts aģentūra Apvienotajā Karalistē, kas darbojas ar valsts pārvaldes komunikācijas un mārketinga aktivitātēm. Aģentūra sniedz padomus, konsultē, organizē iepirkumus un vada sabiedrības informēšanas projektus. Galvenais tās mērķis ir palīdzēt valsts pārvaldes iestādēm sasniegt to rīcībpolitikas mērķus, izmantojot efektīvākos komunikācijas veidus un nodrošinot efektīvu finanšu izlietojumu. Par aģentūru un tās darbības principiem vien varētu stāstīt un stāstīt, bet šoreiz ne par to...
Behaviour Change Guidelines
Kādā veidā pārliecināt atmest smēķēšanu? Kā pārliecināt par dzer-un-brauc negatīvajām sekām? Kā iedzīvotājus iesaistīt noziegumu novēršanā, nevis biedēt ar iespējamo noziedzību? Kā ietekmēt/ mainīt iedzīvotāju dzīvesveidu un ēšanas paradumus?
Kā tad veidot komunikāciju, lai mainītu cilvēku uzvedību? Visupirms - izprast pašu uzvedību! Izpētīt, noteikt, kas ietekmē mērķgrupas uzvedību, kas ir tie faktori, kas šo uzvedību veido tādu, kāda tā ir. Atrast kopīgās iezīmes, saprast, kuri no faktoriem ir spēcīgākie. Saprast komunikācijas lomu un vietu citu instrumentu vidū (likumdošana, finanses, līdzdarbības iespējas utt), iespējamo ietekmi. Noteikt komunikācijas mērķus. Tikai tad izveidot komunikācijas stratēģiju un kampaņas plānu.
Šis varētu būt ļoti labs materiāls valsts pārvaldes komunikāciju cilvēku treniņam, apmācībai, lai, plānojot kādu jaunu kampaņu vai informatīvo akciju, būtu zināšanas analizēt mērķauditorijas uzvedību un iespējas to mainīt. Lai galvenais mērķis nav vien informēšana un izglītošana, bet konkrētu pozitīvu izmaiņu mērķauditorijas uzvedībā veicināšana.
*Central Office of Information (Centrālā informācijas aģentūra) jeb COI ir valsts aģentūra Apvienotajā Karalistē, kas darbojas ar valsts pārvaldes komunikācijas un mārketinga aktivitātēm. Aģentūra sniedz padomus, konsultē, organizē iepirkumus un vada sabiedrības informēšanas projektus. Galvenais tās mērķis ir palīdzēt valsts pārvaldes iestādēm sasniegt to rīcībpolitikas mērķus, izmantojot efektīvākos komunikācijas veidus un nodrošinot efektīvu finanšu izlietojumu. Par aģentūru un tās darbības principiem vien varētu stāstīt un stāstīt, bet šoreiz ne par to...
Behaviour Change Guidelines
Valsts pārvaldes iestādēm Youtube piedāvā papildus iespējas bez maksas
Posted in blogi, idejas, youtube, jaunumi, sociālie mediji, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Pirms trim nedēļām kādā manis iecienītā Kanādas blogā, pēc tam arī Austrālijas blogā izlasīju par Google jauno piedāvājumu valsts pārvaldes iestādēm attiecībā uz Youtube.com video kanāliem. Pavisam vienkārši - nosūtot pieprasījumu, var bez maksas paaugstināt attiecīgās iestādes konta statusu uz "branded" jeb "ar zīmolu".
Šis statuss nodrošina virkni papildus iespēju, kas nav pieejamas parastam lietotājam. Visvienkāršākā, bet ļoti noderīgā, ir - iespēja ievietot video, kas ir garāki par 10 minūtēm. Tāpat ir iespēja pievienot papildus vizuālo noformējumu. Vēl arī virkne citu iespēju saistībā ar savas informācijas izvietošanu, papildus iespējas apmeklētāju informācijas analīzei, sasaistīšana ar citiem Youtube video kanāliem un tml. Vairāk par iespējām šajā Youtube info-lapā (.pdf).
Šādu iespēju, kā runā, ieinteresētās puses (parasti uzņēmumi) var nopirkt sākot ar 50 000$, tāpēc šāda bezmaksas iespēja valsts pārvaldes iestādēm ir ļoti pievilcīga.
Arī es uzrakstīju e-pastu ar nepieciešamo informāciju, un nu divi manā atbildībā esoši konti saņēmuši "branded" statusu - konts, kurā apkopoju dažādu sociālo kampaņu video http://youtube.com/user/latviavideo un Valsts kancelejas kanāls, kurā šobrīd pieejamas dažādas premjera uzrunas http://www.youtube.com/user/valstskanceleja. Ceru, ka ar laiku apgūšu visas iespējas, jo dažām man rokas tomēr ir par īsu (varbūt kāds mākslinieks var palīdzēt ar vizuālo noformējumu? :)).
Ceru, ka arī citas Latvijas valsts iestādes, kas jau izmanto Youtube, nepaslinkos uzrakstīt kompānijai, lai iegūtu papildus iespējas saviem video.
Šis statuss nodrošina virkni papildus iespēju, kas nav pieejamas parastam lietotājam. Visvienkāršākā, bet ļoti noderīgā, ir - iespēja ievietot video, kas ir garāki par 10 minūtēm. Tāpat ir iespēja pievienot papildus vizuālo noformējumu. Vēl arī virkne citu iespēju saistībā ar savas informācijas izvietošanu, papildus iespējas apmeklētāju informācijas analīzei, sasaistīšana ar citiem Youtube video kanāliem un tml. Vairāk par iespējām šajā Youtube info-lapā (.pdf).
Šādu iespēju, kā runā, ieinteresētās puses (parasti uzņēmumi) var nopirkt sākot ar 50 000$, tāpēc šāda bezmaksas iespēja valsts pārvaldes iestādēm ir ļoti pievilcīga.
Arī es uzrakstīju e-pastu ar nepieciešamo informāciju, un nu divi manā atbildībā esoši konti saņēmuši "branded" statusu - konts, kurā apkopoju dažādu sociālo kampaņu video http://youtube.com/user/latviavideo un Valsts kancelejas kanāls, kurā šobrīd pieejamas dažādas premjera uzrunas http://www.youtube.com/user/valstskanceleja. Ceru, ka ar laiku apgūšu visas iespējas, jo dažām man rokas tomēr ir par īsu (varbūt kāds mākslinieks var palīdzēt ar vizuālo noformējumu? :)).
Ceru, ka arī citas Latvijas valsts iestādes, kas jau izmanto Youtube, nepaslinkos uzrakstīt kompānijai, lai iegūtu papildus iespējas saviem video.
Likumu līkumotājs un Tildes tulkotājs
Posted in dokumenti, jaunumi, lietas, valdība, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Šodien, pārskrienot ar acīm jaunumiem un dažādām preses relīzēm tepat Latvijā, uzdūros divām interesantām ziņām, - varbūt arī jums noder un būs interesanti - par jaunām iespējām Likumi.lv un Tildes automātisko tulkotāju.
Likumi.lv attīstība, manuprāt, ir ļoti apsveicama. Ņemot vērā, ka vortālā ir pieejamas konsolidētās tiesību aktu versijas (arī visas iepriekšējās redakcijas, un pat t.s. nākotnes konsolidētās versijas), šis ir viens vērtīgs resurss ikvienam iedzīvotājam.
Pamēģinu, salīdzināju ar Google Translate - jāsaka, ka Google man iztulkoja saprotamāk. Es biju cerējusi, ka Tildei būs izdevies atkost latviešu valodas automatizēto tulkošanu augstākā līmenī.
Vortālā "Likumi.lv" vienkopus pieejami republikas pilsētu saistošie noteikumi
"Latvijas Vēstneša" tiesību aktu vortāls www.likumi.lv papildināts ar jaunu sadaļu "Pašvaldību saistošie noteikumi", kurā vienkopus pieejami saistošie noteikumi aktuālajās redakcijās.
Lai sabiedrībai sniegtais pakalpojums būtu maksimāli kvalitatīvs, vortāls aicina pašvaldības un iedzīvotājus uz sadarbību un ierosināt vēlamos uzlabojumus, kā arī informēt par pamanītajām nepilnībām sadaļā "Pašvaldību saistošie noteikumi" (e-pasts: likumi@lv.lv).
Vēl viens iedzīvotājiem noderīgs vortāla jaunums - likumiem un MK noteikumiem (skat. atvērtam dokumentam pievienoto norādi "Saistītie dokumenti") ir izveidots jauns sasaistes veids "Tulkojums", kurā pievienotas saites uz tiesību aktu tulkojumiem angļu valodā, kas pieejami Valsts valodas centra mājaslapā.
Likumi.lv attīstība, manuprāt, ir ļoti apsveicama. Ņemot vērā, ka vortālā ir pieejamas konsolidētās tiesību aktu versijas (arī visas iepriekšējās redakcijas, un pat t.s. nākotnes konsolidētās versijas), šis ir viens vērtīgs resurss ikvienam iedzīvotājam.
"Tilde" internetā atver latviešu valodai paredzētu tulkošanas sistēmu
Sabiedrība Tilde izveidojusi internetā pieejamu tulkošanas sistēmu, kas spēj angļu valodas tekstus pārtulkot latviski. Adresē translate.tilde.lv ikviens var izmēģināt automatizētās tulkošanas iespējas latviešu valodā. Tildes sistēma apliecina, ka latviešu pētnieki spēj radīt pasaules līmeņa inovācijas valodu tehnoloģiju jomā.
Tildes automatizētās tulkošanas sistēmas beta versija ir pieejama adresē translate.tilde.lv
Pamēģinu, salīdzināju ar Google Translate - jāsaka, ka Google man iztulkoja saprotamāk. Es biju cerējusi, ka Tildei būs izdevies atkost latviešu valodas automatizēto tulkošanu augstākā līmenī.
Divi valsts pārvaldes 2.0 attīstības scenāriji
Posted in dokumenti, gov2.0, lietas, sabiedrība, sadarbība, sociālie mediji, valdība, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Uzgāju ļoti interesantu novembrī publicētu Eiropas Komisijas pētījumu centrā tapušu pētījumu/ ziņojumu "Public Services 2.0: The Impact of Social Computing on Public Services" - plašāks skatījums uz to, kā "social computing" (sociālā datorika? sociālā skaitļošana? - lietotāja radīts saturs, sabiedrības kopīga darbošanās iekš un caur tehnoloģijām, arī tie paši sociālie mediji) ietekmē, ietekmēs un mainīs valsts pārvaldi.
Pētījumā ir apskatītas gan šī brīža tendences (valsts pārvaldē, veselības aprūpē, izglītības sistēmā, līdzdalības politikā), gan iespējamās ietekmes (uz politikas veidošanu, sabiedrisko kultūru, tiesiskajiem aspektiem u.c.), analizēta nozares literatūra, kā arī vairāki konkrēti gadījumi (Wikileaks, PatientLikeMe u.c.), kā arī izspēlēti divi attīstības scenāriji.
Es patiešām ar interesi izlasīju lielāko daļu pētījuma, un noteikti iesaku to darīt arī jums, ja šī tēma interesē. Iespējams, par šo pašu varētu rakstīt vairākus ierakstus pēc kārtas. Šoreiz es gribu atstāstīt tos divus attīstības scenārijus, ko gluži kā mūsu pašu profesors Ķīlis sacerēja Latvijai 2030, ir sacerējuši autori valsts pārvaldei 2.0.
Tātad - scenārijs nr.1: "Jā, mēs varam!"
Eiropa 2025.gads. Iedzīvotāji aktīvi iesaistās publiskajā pārvaldē un sociālā datorika ir spēcinājusi visas indivīdu grupas sabiedrībā. Pilsoņi izmanto sociālos medijus, lai mobilizētos un veidotu politiku. Publiskos pakalpojumus sniedz decentralizētas sabiedriskās organizācijas ciešā sadarbībā ar privāto sektoru un sabiedrību.
Iedzīvotāji ir optimistiski par nākotni un tic, ka paši var daudz darīt tās labā. "Mēs to varam izdarīt kopā" ir viens no vadošajiem saukļiem, kas apvieno iedzīvotājus, valsts pārvaldi un uzņēmējus. Iedzīvotāji ir cieši iesaistīti lēmumu pieņemšanas procesos un dažādas interaktīvas aplikācijas ir neatņemama politikas veidošanas sastāvdaļa.
Ap 2015.gadu ir sākusies strauja tehnoloģiska un ekonomiska attīstība, kas balstās sabiedriskajā līdzdarbībā. Sabiedrībai izvirzot mērķus un darbojoties kopā ar valsts pārvaldi, notiek ilgtspējīga attīstība, vērsta uz resursu saglabāšanu.
Izveidojas stipras, stabilas iedzīvotāju komūnas, kurās cilvēki apvienojas atbilstoši savām interesēm, dzīvesveidam un filozofijai. Pašorganizējoties, iedzīvotāji iesaistās arī veselības aprūpes, izglītības, tiesiskās aizsardzības sistēmu darbībā.
Scenārijs nr.2: "Wall-E"
Eiropa 2025.gads. Iedzīvotāji ir vienaldzīgi, un valdība varu ir deleģējusi komplicētai tehnoloģiskai sistēmai. Sabiedrībai un valsts pārvaldei ir samērā pasīva loma. Sabiedrību vada tehnoloģijas.
Kopumā iedzīvotāji dzīvo ekonomiskā pārticībā un harmonijā. Dzīve ir komfortabla, paredzama un caurspīdīga. Mākslīgais intelekts un biometriskās tehnoloģijas ir attīstītas, tās optimizē ikdienas dzīvi. Web 2.0 attīstījusies par autonomu web balstītu servisu, kas apvienots ar detalizētu datu bāzi - tas nodrošina pilnībā personalizētu publisko servisu. Privātums, līdz ar milzīgo datu kolekciju, vairs nav aktuāls.
21.gadsimta sākumā, dziļas ekonomiskās krīzes laikā, Eiropas valdības lielākoties cīnījās par ekonomikas atveseļošanu. Administratīvo izdevumu samazināšana noveda pie vājām valdībām, kuru galvenā atbildība bija ekonomiskā izaugsme un tehnoloģiju inovācijas. Valdību loma mazinājās, tika paralizēta valsts pārvaldes darbība.
2010. - 2015.gados strauji pieauga iedzīvotāju iniciatīvas, izmantojot sociālo datoriku, - tas noveda pie milzīgas informācijas plūsmas, kā arī iedzīvotāju un valsts pārvaldes iestāžu pārslodzes. Iedzīvotāji bija noguruši no iniciatīvu haosa, un pievērsās labklājības atgūšanai, paliekot vienaldzīgi pret sabiedriskajām norisēm. Pēc krīzes un valsts pārvaldes paralīzes, lielie uzņēmumi novērtēja lielo plaisu starp valdību un sabiedrību, un sāka piedāvāt viņu radītus "publiskos pakalpojumus" - izglītību, veselības aprūpi, drošību, sabiedrisko transportu utt. Valdība zaudēja cīņā par attīstību.
Lielās kompānijas lielā mērā nosaka ekonomisko un tehnoloģisko attīstību, neatstājot daudz iespēju sabiedrības līdzdalībai. Ideālismu nomainīja pragmatisms, kas koncentrējas uz ekonomisko un zinātnes attīstību. Kamēr tiek nodrošināta labklājība, iedzīvotāji nejūt vajadzību iesaistīties. Lēmumi ir caurskatāmi un atklāti, tie pārsvarā balstās uz zinātniskiem faktiem un tehnoloģijām. Iedzīvotāju moto ir: "Viņi droši vien zina, ko viņi dara".
Tehnoloģiskā sistēma seko iedzīvotāju darbībām, publiskajai informācijai, iedzīvotāju veselībai, izglītībai. Veselības un personiskais profils tiek sastādīts uzreiz pēc dzimšanas, bet veselības problēmas tiek noteiktas jau piedzimstot, pat arī jau pie ieņemšanas.
Lūk tādi divi scenāriji. Ne-ko teikt, vai ne?!
Pētījumā ir apskatītas gan šī brīža tendences (valsts pārvaldē, veselības aprūpē, izglītības sistēmā, līdzdalības politikā), gan iespējamās ietekmes (uz politikas veidošanu, sabiedrisko kultūru, tiesiskajiem aspektiem u.c.), analizēta nozares literatūra, kā arī vairāki konkrēti gadījumi (Wikileaks, PatientLikeMe u.c.), kā arī izspēlēti divi attīstības scenāriji.
Es patiešām ar interesi izlasīju lielāko daļu pētījuma, un noteikti iesaku to darīt arī jums, ja šī tēma interesē. Iespējams, par šo pašu varētu rakstīt vairākus ierakstus pēc kārtas. Šoreiz es gribu atstāstīt tos divus attīstības scenārijus, ko gluži kā mūsu pašu profesors Ķīlis sacerēja Latvijai 2030, ir sacerējuši autori valsts pārvaldei 2.0.
Tātad - scenārijs nr.1: "Jā, mēs varam!"
Eiropa 2025.gads. Iedzīvotāji aktīvi iesaistās publiskajā pārvaldē un sociālā datorika ir spēcinājusi visas indivīdu grupas sabiedrībā. Pilsoņi izmanto sociālos medijus, lai mobilizētos un veidotu politiku. Publiskos pakalpojumus sniedz decentralizētas sabiedriskās organizācijas ciešā sadarbībā ar privāto sektoru un sabiedrību.
Iedzīvotāji ir optimistiski par nākotni un tic, ka paši var daudz darīt tās labā. "Mēs to varam izdarīt kopā" ir viens no vadošajiem saukļiem, kas apvieno iedzīvotājus, valsts pārvaldi un uzņēmējus. Iedzīvotāji ir cieši iesaistīti lēmumu pieņemšanas procesos un dažādas interaktīvas aplikācijas ir neatņemama politikas veidošanas sastāvdaļa.
Ap 2015.gadu ir sākusies strauja tehnoloģiska un ekonomiska attīstība, kas balstās sabiedriskajā līdzdarbībā. Sabiedrībai izvirzot mērķus un darbojoties kopā ar valsts pārvaldi, notiek ilgtspējīga attīstība, vērsta uz resursu saglabāšanu.
Izveidojas stipras, stabilas iedzīvotāju komūnas, kurās cilvēki apvienojas atbilstoši savām interesēm, dzīvesveidam un filozofijai. Pašorganizējoties, iedzīvotāji iesaistās arī veselības aprūpes, izglītības, tiesiskās aizsardzības sistēmu darbībā.
Scenārijs nr.2: "Wall-E"
Eiropa 2025.gads. Iedzīvotāji ir vienaldzīgi, un valdība varu ir deleģējusi komplicētai tehnoloģiskai sistēmai. Sabiedrībai un valsts pārvaldei ir samērā pasīva loma. Sabiedrību vada tehnoloģijas.
Kopumā iedzīvotāji dzīvo ekonomiskā pārticībā un harmonijā. Dzīve ir komfortabla, paredzama un caurspīdīga. Mākslīgais intelekts un biometriskās tehnoloģijas ir attīstītas, tās optimizē ikdienas dzīvi. Web 2.0 attīstījusies par autonomu web balstītu servisu, kas apvienots ar detalizētu datu bāzi - tas nodrošina pilnībā personalizētu publisko servisu. Privātums, līdz ar milzīgo datu kolekciju, vairs nav aktuāls.
21.gadsimta sākumā, dziļas ekonomiskās krīzes laikā, Eiropas valdības lielākoties cīnījās par ekonomikas atveseļošanu. Administratīvo izdevumu samazināšana noveda pie vājām valdībām, kuru galvenā atbildība bija ekonomiskā izaugsme un tehnoloģiju inovācijas. Valdību loma mazinājās, tika paralizēta valsts pārvaldes darbība.
2010. - 2015.gados strauji pieauga iedzīvotāju iniciatīvas, izmantojot sociālo datoriku, - tas noveda pie milzīgas informācijas plūsmas, kā arī iedzīvotāju un valsts pārvaldes iestāžu pārslodzes. Iedzīvotāji bija noguruši no iniciatīvu haosa, un pievērsās labklājības atgūšanai, paliekot vienaldzīgi pret sabiedriskajām norisēm. Pēc krīzes un valsts pārvaldes paralīzes, lielie uzņēmumi novērtēja lielo plaisu starp valdību un sabiedrību, un sāka piedāvāt viņu radītus "publiskos pakalpojumus" - izglītību, veselības aprūpi, drošību, sabiedrisko transportu utt. Valdība zaudēja cīņā par attīstību.
Lielās kompānijas lielā mērā nosaka ekonomisko un tehnoloģisko attīstību, neatstājot daudz iespēju sabiedrības līdzdalībai. Ideālismu nomainīja pragmatisms, kas koncentrējas uz ekonomisko un zinātnes attīstību. Kamēr tiek nodrošināta labklājība, iedzīvotāji nejūt vajadzību iesaistīties. Lēmumi ir caurskatāmi un atklāti, tie pārsvarā balstās uz zinātniskiem faktiem un tehnoloģijām. Iedzīvotāju moto ir: "Viņi droši vien zina, ko viņi dara".
Tehnoloģiskā sistēma seko iedzīvotāju darbībām, publiskajai informācijai, iedzīvotāju veselībai, izglītībai. Veselības un personiskais profils tiek sastādīts uzreiz pēc dzimšanas, bet veselības problēmas tiek noteiktas jau piedzimstot, pat arī jau pie ieņemšanas.
Lūk tādi divi scenāriji. Ne-ko teikt, vai ne?!
Valsts pārvalde sociālajos medijos - pezentācija no Kanādas
Posted in gov2.0, govcamplv, Kanāda, sociālie mediji, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Turpinot tēmu "Valsts pārvalde 2.0" - viena prezentācija no Kanādas. Gov 2.0 ir aktuāls visapkārt pasaulei, un kas noder Kanādai, kāpēc gan lai nenoderētu arī mums.
Diskusijai par valsts pārvaldi 2.0 jāsākas arī Latvijā
Posted in gov2.0, govcamplv, idejas, projekti, sabiedrība, sadarbība, sociālie mediji, tweetupgovlv, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Pagājušajā ceturtdienā tikāmies tweetup jeb tvikšanās par valsts pārvaldi 2.0. Vairāk nekā 50 cilvēku jauši un nejauši bija sapulcējušies, lai klausītos, diskutētu, izteiktu priekšlikumus un vienkārši iepazītos. Tikšanās galvenais mērķis bija savest kopā dažādu jomu un līmeņu cilvēkus, lai uzsāktu diskusiju par valsts pārvaldes iespējām izmantot sociālos medijus savā darbā.
Daudzās pasaules valstīs līdz ar interneta un jauno tehnoloģiju attīstību ļoti strauji attīstās sociālo mediju izmantošana valsts pārvaldes darbā. Īstenoti daudz un dažādi projekti gan komunikācijai ar iedzīvotājiem, gan iesaistot iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā, gan iesaistot iedzīvotājus problēmu risināšanā utt. ASV idejai par sociālo mediju izmantošanu valsts pārvaldē dots apzīmējums "government 2.0" jeb "gov 2.0", kas latviski varētu būt "valsts pārvalde 2.0", "pārvaldība 2.0" vai "valdība 2.0", atkarībā no konteksta.
Šobrīd Latvijā nav pat īsti sākušās diskusijas par valsts pārvaldi 2.0. Arī sabiedrisko attiecību un IT cilvēku vidū valsts pārvaldē nav zināšanu un izpratnes par iespējām, ko piedāvā jaunie mediji, kur nu vēl citiem tās darbiniekiem. Tomēr, sekojot citu valstu pieredzei, Latvijā ir nepieciešams aktualizēt šo jautājumu, sākt diskusiju par iespējām, riskiem, plusiem un mīnusiem, runāt par jau esošiem projektiem, kā arī domāt par jaunu projektu izveidošanu.
Uzreiz vēlos norādīt, ka notikušās tvikšanās un paredzētā govcamp mērķis nav risināt un labot visas aplamības un trūkumus Latvijas valsts pārvaldē, tas vienkārši nav iespējams. Mērķis nekādā gadījumā nav veidot publisko tēlu, vai izmantot šos pasākumus politiķu publiskā tēla komunikācijai. Valsts pārvalde 2.0 nav par politiķu tēlu, politiskajiem komentāriem vai priekšvēlēšanu cīņu. Valsts pārvalde 2.0 ir par cilvēkiem, kas ikdienā strādā pie dažādu dokumentu sagatavošanas, kas strādā ar valsts pārvaldes klientiem dažādās institūcijās, par iedzīvotāju iespēju iesaistīties un ietekmēt lēmumu pieņemšanu.
Valsts pārvalde 2.0 ir par efektīvāku komunikāciju, par papildus iespējām līdzdalībai, par valsts pārvaldes atvērtību un caurskatāmību, par sadarbību un kopdarbību, un arī e-pārvaldi.
Protams, lai sāktu īstenot projektus, izmantojot sociālos medijus, ir nepieciešamas zināšanas dažādos valsts pārvaldes līmeņos, atbalsts no dažādu līmeņu vadības, ieinteresētība no sabiedrības puses. Lai vairotu šīs zināšanas, atbalstu un ieintersētību, grupa entuziastu (valsts pārvaldes iestāžu un sabiedrisko organizāciju entuziasti) uzņēmusies organizēt neformālu konferenci Govcemp Latvija 2010 nākamā gada janvārī. Nekonferences mērķis ir plašāk diskutēt par valsts pārvaldes 2.0 konceptu, par iespējām, par jau īstenotajiem projektiem un jaunu projektu idejām. Nekonferencē aicināti piedalīties valsts pārvaldes pārstāvji, uzņēmēji, pētnieki un akadēmiķi, studenti, jauno mediju eksperti, entuziasti un visi interesenti, lai kopīgi meklētu atbildes uz dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar sociālo mediju izmantošanu.
Lai sāktu šo diskusiju, tikāmies tvikšanās, kuras laikā bija iespēja uzzināt vairāk par valsts pārvaldi 2.0, par ASV, Austrālijā un arī Latvijā īstenotiem projektiem, bija iespēja iepazīties un dibināt kontaktus.
Lūk arī mana prezentācija, ko izmantoju ceturtdienas pasākumā.
Bildes no pasākuma var aplūkot Govcamp Latvija Picasa kontā.
Papildus informācija, kā arī iespēja reģistrēties 2010.gada 23.janvārī paredzētajai nekonferencei Govcamp Latvija 2010, pieejama interneta vietnē www.govcamp.lv. Jaunumi arī tviter kontā govcamplv.
Daudzās pasaules valstīs līdz ar interneta un jauno tehnoloģiju attīstību ļoti strauji attīstās sociālo mediju izmantošana valsts pārvaldes darbā. Īstenoti daudz un dažādi projekti gan komunikācijai ar iedzīvotājiem, gan iesaistot iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā, gan iesaistot iedzīvotājus problēmu risināšanā utt. ASV idejai par sociālo mediju izmantošanu valsts pārvaldē dots apzīmējums "government 2.0" jeb "gov 2.0", kas latviski varētu būt "valsts pārvalde 2.0", "pārvaldība 2.0" vai "valdība 2.0", atkarībā no konteksta.
Šobrīd Latvijā nav pat īsti sākušās diskusijas par valsts pārvaldi 2.0. Arī sabiedrisko attiecību un IT cilvēku vidū valsts pārvaldē nav zināšanu un izpratnes par iespējām, ko piedāvā jaunie mediji, kur nu vēl citiem tās darbiniekiem. Tomēr, sekojot citu valstu pieredzei, Latvijā ir nepieciešams aktualizēt šo jautājumu, sākt diskusiju par iespējām, riskiem, plusiem un mīnusiem, runāt par jau esošiem projektiem, kā arī domāt par jaunu projektu izveidošanu.
Uzreiz vēlos norādīt, ka notikušās tvikšanās un paredzētā govcamp mērķis nav risināt un labot visas aplamības un trūkumus Latvijas valsts pārvaldē, tas vienkārši nav iespējams. Mērķis nekādā gadījumā nav veidot publisko tēlu, vai izmantot šos pasākumus politiķu publiskā tēla komunikācijai. Valsts pārvalde 2.0 nav par politiķu tēlu, politiskajiem komentāriem vai priekšvēlēšanu cīņu. Valsts pārvalde 2.0 ir par cilvēkiem, kas ikdienā strādā pie dažādu dokumentu sagatavošanas, kas strādā ar valsts pārvaldes klientiem dažādās institūcijās, par iedzīvotāju iespēju iesaistīties un ietekmēt lēmumu pieņemšanu.
Valsts pārvalde 2.0 ir par efektīvāku komunikāciju, par papildus iespējām līdzdalībai, par valsts pārvaldes atvērtību un caurskatāmību, par sadarbību un kopdarbību, un arī e-pārvaldi.
Protams, lai sāktu īstenot projektus, izmantojot sociālos medijus, ir nepieciešamas zināšanas dažādos valsts pārvaldes līmeņos, atbalsts no dažādu līmeņu vadības, ieinteresētība no sabiedrības puses. Lai vairotu šīs zināšanas, atbalstu un ieintersētību, grupa entuziastu (valsts pārvaldes iestāžu un sabiedrisko organizāciju entuziasti) uzņēmusies organizēt neformālu konferenci Govcemp Latvija 2010 nākamā gada janvārī. Nekonferences mērķis ir plašāk diskutēt par valsts pārvaldes 2.0 konceptu, par iespējām, par jau īstenotajiem projektiem un jaunu projektu idejām. Nekonferencē aicināti piedalīties valsts pārvaldes pārstāvji, uzņēmēji, pētnieki un akadēmiķi, studenti, jauno mediju eksperti, entuziasti un visi interesenti, lai kopīgi meklētu atbildes uz dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar sociālo mediju izmantošanu.
Lai sāktu šo diskusiju, tikāmies tvikšanās, kuras laikā bija iespēja uzzināt vairāk par valsts pārvaldi 2.0, par ASV, Austrālijā un arī Latvijā īstenotiem projektiem, bija iespēja iepazīties un dibināt kontaktus.
Lūk arī mana prezentācija, ko izmantoju ceturtdienas pasākumā.
Bildes no pasākuma var aplūkot Govcamp Latvija Picasa kontā.
Papildus informācija, kā arī iespēja reģistrēties 2010.gada 23.janvārī paredzētajai nekonferencei Govcamp Latvija 2010, pieejama interneta vietnē www.govcamp.lv. Jaunumi arī tviter kontā govcamplv.
2009. - Gov 2.0 gads, vismaz Amerikā
Posted in ASV, blogi, citāti, gov2.0, govcamplv, sabiedrība, sadarbība, sociālie mediji, tweetupgovlv, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Kamēr mēs Latvijā vēl tikai mēģinām iešūpoties, domājam, vērtējam, runājam par to, vai valsts pārvaldei jākļūst par pārvaldi 2.0, pielāgojot sociālo mediju iespējas, citur pasaulē jau vērtē padarīto un atskatās uz 2009. - Gov2.0 gadu.
Pavisam nesenajā tweetup "Valsts pārvalde 2.0", kā arī virtuālajās diskusijās pēc tā, izskanēja arī tādas domas kā "ja man sevi jāpārvalda, tad kāda jēga no valdības aparāta?", "Lai iedrošinātu (precīzāk - rosinātu!) līdzdarboties komunikācija nepalīdzēs", tāpat arī neiztrūkstošas provokācijas par to, ka ierēdņi ir visa ļaunuma sakne. Vienvārdsakot - vissirslikti.
Jāsaka, ka, piemēram, ASV, kur visas šīs lietas notiek aktīvi, dažādos līmeņos, ar milzīgu iesaistīto skaitu, joprojām uzpeld šie paši jautājumi.
Amerikānis, sociālo mediju un valsts pārvaldes 2.0 eksperts Stīvs Rediks savā blogā apkopojis galvenās atziņas par Gov2.0, kas nākušas 2009.gadā. Stīva blogā arī laika līnija ar svarīgākajiem Gov2.0 notikumiem ASV - interesanti, iedvesmojoši un rosinoši.
Ja par atziņām.
Pirmkārt, Stīvs norāda, ka Gov2.0 virza sabiedrība/ komūna - valsts iestāžu darbinieki, uzņēmumu, mediju pārstāvji. Nevis valsts pārvalde pati par sevi, bet entuziasti, kas ir "par" valsts pārvaldes 2.0 ideju. Šī komūna dalās ar pieredzi un palīdz īstenot idejas. Šo ideju darbībā var redzēt daudzos un dažādos Gov2.0 projektus visapkārt pasaulei, un viens no Latvijas klupšanas akmeņiem ir ne tikai problēmas pašā valsts pārvaldē, bet arī norobežošanās no valsts pārvaldes darbības, nevēlēšanas jebkādā veidā iesaistīties un līdzdarboties no sabiedrības puses. Ideja dibināt savu partiju nemaz nerunā pretī Gov2.0 idejai. Tieša dalība politikā ir lieliska iespēja darīt lietas!
Otrkārt, Gov2.0 nav tikai "gīkiem" - tie ir tikai stereotipi. "Vecie" sāk tvītot, "konservatīvie" - blogot, "birokrātiskie" - attīstīt mājas lapas, kurās aicina sabiedrību iesaistīties problēmu risināšanā (jā, visā "rietumu" pasaulē sabiedrība nāk talkā valsts pārvaldei pēc savas labas gribas!). Valsts pārvaldē nestrādā tikai sausiņi, vecas mēbeles, čības, uzblīduši birokrāti, bet arī entuziastiski, jauni, ieinteresēti, pieredzējuši cilvēki, kuriem rūp.
Treškārt, sociālie mediji nav tikai par sociālo tīklošanos, nav par pliku komunicēšanu internetā, bet ir par caurskatāmību, darbinieku iesaistīšanos, par jaunu tehnoloģiju izmantošanu un sadarbību. Valsts pārvaldes visos līmeņos uzsāktie un īstenotie projekti maina valsts pārvaldes darbību kopumā ("sistēma jāgrauj no iekšienes"). Es aicinu sākt ar diskusiju, lai pievērstu uzmanību, lai savāktu kopā cilvēkus, kas var darīt, lai izvilktu dienasgaismā jau īstenotus projektus un - kopīgi darbojoties, īstenotu jaunus projektus.
Ceturtkārt, Gov2.0 nav tikai par "taureņiem vēderā", cik viss ir forši, - pastāv dažādi ierobežojumi, izaicinājumi, riski, un arī par tiem ir jādiskutē. Piemēram, neticība, noliegums un vienaldzība no iesaistītajiem, ja runājam par jaunu lietu sākšanu.
Piektkārt, Gov2.0 ir par misiju un virzīšanos uz mērķi. Tāpat kā biznesā, arī valsts pārvaldē ir savi mērķi - izglītot, informēt, palielināt efektivitāti u.tml. Tā nav komunikācija un rosība pašas par sevi - un arī Latvijā iestādēm šie mērķi skaidri jānosprauž.
Šīs ir dažas atziņas pēc pirmā valsts pārvaldes 2.0 gada ASV - joprojām ar daudziem nezināmajiem, pārmaiņām, kļūdām un iespējām. Latvijā šis pirmais gads vēl nav ne sācies, tāpēc mēs katrs - valsts pārvaldē, uzņēmumos, organizācijās un pavisam privāti, varam diskutēt, mēģināt, darīt, skatīties, kas sanāk, vai arī nostāties pozā un mētāties ar provocējošiem saukļiem.
Pavisam nesenajā tweetup "Valsts pārvalde 2.0", kā arī virtuālajās diskusijās pēc tā, izskanēja arī tādas domas kā "ja man sevi jāpārvalda, tad kāda jēga no valdības aparāta?", "Lai iedrošinātu (precīzāk - rosinātu!) līdzdarboties komunikācija nepalīdzēs", tāpat arī neiztrūkstošas provokācijas par to, ka ierēdņi ir visa ļaunuma sakne. Vienvārdsakot - vissirslikti.
Jāsaka, ka, piemēram, ASV, kur visas šīs lietas notiek aktīvi, dažādos līmeņos, ar milzīgu iesaistīto skaitu, joprojām uzpeld šie paši jautājumi.
Amerikānis, sociālo mediju un valsts pārvaldes 2.0 eksperts Stīvs Rediks savā blogā apkopojis galvenās atziņas par Gov2.0, kas nākušas 2009.gadā. Stīva blogā arī laika līnija ar svarīgākajiem Gov2.0 notikumiem ASV - interesanti, iedvesmojoši un rosinoši.
Ja par atziņām.
Pirmkārt, Stīvs norāda, ka Gov2.0 virza sabiedrība/ komūna - valsts iestāžu darbinieki, uzņēmumu, mediju pārstāvji. Nevis valsts pārvalde pati par sevi, bet entuziasti, kas ir "par" valsts pārvaldes 2.0 ideju. Šī komūna dalās ar pieredzi un palīdz īstenot idejas. Šo ideju darbībā var redzēt daudzos un dažādos Gov2.0 projektus visapkārt pasaulei, un viens no Latvijas klupšanas akmeņiem ir ne tikai problēmas pašā valsts pārvaldē, bet arī norobežošanās no valsts pārvaldes darbības, nevēlēšanas jebkādā veidā iesaistīties un līdzdarboties no sabiedrības puses. Ideja dibināt savu partiju nemaz nerunā pretī Gov2.0 idejai. Tieša dalība politikā ir lieliska iespēja darīt lietas!
Otrkārt, Gov2.0 nav tikai "gīkiem" - tie ir tikai stereotipi. "Vecie" sāk tvītot, "konservatīvie" - blogot, "birokrātiskie" - attīstīt mājas lapas, kurās aicina sabiedrību iesaistīties problēmu risināšanā (jā, visā "rietumu" pasaulē sabiedrība nāk talkā valsts pārvaldei pēc savas labas gribas!). Valsts pārvaldē nestrādā tikai sausiņi, vecas mēbeles, čības, uzblīduši birokrāti, bet arī entuziastiski, jauni, ieinteresēti, pieredzējuši cilvēki, kuriem rūp.
Treškārt, sociālie mediji nav tikai par sociālo tīklošanos, nav par pliku komunicēšanu internetā, bet ir par caurskatāmību, darbinieku iesaistīšanos, par jaunu tehnoloģiju izmantošanu un sadarbību. Valsts pārvaldes visos līmeņos uzsāktie un īstenotie projekti maina valsts pārvaldes darbību kopumā ("sistēma jāgrauj no iekšienes"). Es aicinu sākt ar diskusiju, lai pievērstu uzmanību, lai savāktu kopā cilvēkus, kas var darīt, lai izvilktu dienasgaismā jau īstenotus projektus un - kopīgi darbojoties, īstenotu jaunus projektus.
Ceturtkārt, Gov2.0 nav tikai par "taureņiem vēderā", cik viss ir forši, - pastāv dažādi ierobežojumi, izaicinājumi, riski, un arī par tiem ir jādiskutē. Piemēram, neticība, noliegums un vienaldzība no iesaistītajiem, ja runājam par jaunu lietu sākšanu.
Piektkārt, Gov2.0 ir par misiju un virzīšanos uz mērķi. Tāpat kā biznesā, arī valsts pārvaldē ir savi mērķi - izglītot, informēt, palielināt efektivitāti u.tml. Tā nav komunikācija un rosība pašas par sevi - un arī Latvijā iestādēm šie mērķi skaidri jānosprauž.
Šīs ir dažas atziņas pēc pirmā valsts pārvaldes 2.0 gada ASV - joprojām ar daudziem nezināmajiem, pārmaiņām, kļūdām un iespējām. Latvijā šis pirmais gads vēl nav ne sācies, tāpēc mēs katrs - valsts pārvaldē, uzņēmumos, organizācijās un pavisam privāti, varam diskutēt, mēģināt, darīt, skatīties, kas sanāk, vai arī nostāties pozā un mētāties ar provocējošiem saukļiem.
Tvikšanās: Valsts pārvalde 2.0
Posted in gov2.0, govcamplv, idejas, projekti, sadarbība, sociālie mediji, twitter, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Jau vairākus mēnešus - no sākuma tikai manā galvā, tad kopā ar kolēģiem, un nu jau veselai domubiedru grupai līdzdarbojoties - top un tiek īstenota ideja par barcamp garā organizētu nekonferenci, kuras mērķis būtu runāt par sociālo mediju un jauno tehnoloģiju izmantošanu valsts pārvaldē. Par Govcamp Latvia 2010.
Šis tas jau ir sastrādāts, lai nākamā gada sākumā govcamps notiktu - ir sarunātas telpas, uzrunāti dalībnieki, atrasti info atbalstītāji un arī pa kādam sponsoram (sponsori vēl joprojām ir laipni aicināti atsaukties :)). Ir piefiksētas arī tēmas un idejas, ko varētu apspriest plašākā lokā.
Tomēr, ja barcamp formula Latvijas interneta entuziastiem ir vairāk vai mazāk pazīstama, govcampa mērķauditorijai (lielā mērā valsts pārvaldes iestāžu cilvēkiem, bet ne tikai) koncepts ir svešs. Tāpēc, lai vienkāršā valodā izstāstītu, kas īsti slēpjas zem vārda govcamps, kur meklēt papildus informāciju un kā piedalīties govcampā, jau 26.novembrī aicinām visus ieinteresētos uz tweetup jeb tvikšanos "Valsts pārvalde 2.0". Tvikšanās laikā iesāksim sarunu arī par to, kas ir valsts pārvalde 2.0, kādi ir labākie pasaules piemēri un ko var Latvijas valsts pārvalde, lai turpinātu diskutēt par šiem jautājumiem gavcampā janvārī.
Tvikšanās es pastāstīšu par pasākuma ideju, Jānis (@janisz, Bibliotēka 2.0), kuram jau ir pieredze campu organizēšanā, svinīgi atvērs govcampa mājas lapu, bet Mārcis (@marcisrubenis) un Reinis (@reynis, Grupatatata.lv) izstāstīs pa piemēram no pasaules pieredzes. Varbūt būs vēl kāda prezentācija, tad jau manīs. Plānojam arī pa kafijai, tējai un saviesīgas sarunas - socializēšanos.
Es patiešām priecājos, ka ideja "valsts pārvalde + jaunie mediji" ir aizķērusi dažus aizrautīgus un gudrus cilvēkus. Arī aizdomīgos un neticīgos. Es ceru, ka ar šiem pasākumiem izdosies pievērst valsts pārvaldes cilvēku un arī interneta entuziastu uzmanību šai tēmai un arī kādai kopīgai iniciatīvai.
Ja ir idejas, atraksti uz govcamplv@gmail.com, bet katrā ziņā - tiekamies ceturtdien!
Šis tas jau ir sastrādāts, lai nākamā gada sākumā govcamps notiktu - ir sarunātas telpas, uzrunāti dalībnieki, atrasti info atbalstītāji un arī pa kādam sponsoram (sponsori vēl joprojām ir laipni aicināti atsaukties :)). Ir piefiksētas arī tēmas un idejas, ko varētu apspriest plašākā lokā.
Tomēr, ja barcamp formula Latvijas interneta entuziastiem ir vairāk vai mazāk pazīstama, govcampa mērķauditorijai (lielā mērā valsts pārvaldes iestāžu cilvēkiem, bet ne tikai) koncepts ir svešs. Tāpēc, lai vienkāršā valodā izstāstītu, kas īsti slēpjas zem vārda govcamps, kur meklēt papildus informāciju un kā piedalīties govcampā, jau 26.novembrī aicinām visus ieinteresētos uz tweetup jeb tvikšanos "Valsts pārvalde 2.0". Tvikšanās laikā iesāksim sarunu arī par to, kas ir valsts pārvalde 2.0, kādi ir labākie pasaules piemēri un ko var Latvijas valsts pārvalde, lai turpinātu diskutēt par šiem jautājumiem gavcampā janvārī.
Tvikšanās es pastāstīšu par pasākuma ideju, Jānis (@janisz, Bibliotēka 2.0), kuram jau ir pieredze campu organizēšanā, svinīgi atvērs govcampa mājas lapu, bet Mārcis (@marcisrubenis) un Reinis (@reynis, Grupatatata.lv) izstāstīs pa piemēram no pasaules pieredzes. Varbūt būs vēl kāda prezentācija, tad jau manīs. Plānojam arī pa kafijai, tējai un saviesīgas sarunas - socializēšanos.
Es patiešām priecājos, ka ideja "valsts pārvalde + jaunie mediji" ir aizķērusi dažus aizrautīgus un gudrus cilvēkus. Arī aizdomīgos un neticīgos. Es ceru, ka ar šiem pasākumiem izdosies pievērst valsts pārvaldes cilvēku un arī interneta entuziastu uzmanību šai tēmai un arī kādai kopīgai iniciatīvai.
Ja ir idejas, atraksti uz govcamplv@gmail.com, bet katrā ziņā - tiekamies ceturtdien!
e-Grāmata: State of the eUnion: Government 2.0 and Onwards
Posted in citāti, dokumenti, gov2.0, idejas, projekti, sadarbība, sociālie mediji, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Šodien neatkarīga, privāta iniciatīva 21.Gov.net - Government for the 21st century internetā publicējusi e-grāmatu "State of the eUnion: Government 2.0 and Onwards". Grāmatā apkopotas 34 jomas līderu no visas pasaules esejas par tēmu e-pārvalde un valsts pārvalde 2.0.
Dons Tapskots (Don Tapscott), viens no pasaules 50 populārākajiem biznesa domātājiem, grāmatas ievadā raksta:
Grāmatā pieejamas pārdomas par tādām tēmām kā inovācija, pārvaldes nākotne, e-pārvalde un kultūra, valsts pārvaldes 2.0 vēsture, atvertība un datu pieejamība, demokrātija 2.0, e-līdzdalība, tehnoloģiju loma pārvaldē un daudzām citām.
Grāmatas publicēšana 18.novembrī nav nejaušība. Šajā dienā tā publicēta, jo tieši šobrīd e-pārvalde tiks dažādos leņķos izlocīta arī Malmē, Zviedrijā notiekošajā neformālajā Eiropas Savienības ministru tikšanās par e-pārvaldi un e-pārvaldes ministru konferencē. Šis ir viens no nozīmīgākajiem Zviedrijas prezidentūras Eiropas Savienībā pasākumiem, un tā galvenais mērķis ir diskutēt par nākamjiem soļiem atvērtākai Eiropai. Starp citu, vienlaikus notiek arī pirmā populārā Eiropas e-pārvaldes konference, kura notiek ne-konfernces formātā un kurā piedalīties aicināti visi interesenti.
Lūk, arī grāmata.
State of the eUnion: Government 2.0 and Onwards
Dons Tapskots (Don Tapscott), viens no pasaules 50 populārākajiem biznesa domātājiem, grāmatas ievadā raksta:
Every government leader, every elected official and every government employee should read this book and get involved in one of the most exciting challenges of our times – transforming government for effectiveness, relevance and success, enabled by a new medium of communications and required for the emerging citizens of the 21st century. The stakes are very high.
Grāmatā pieejamas pārdomas par tādām tēmām kā inovācija, pārvaldes nākotne, e-pārvalde un kultūra, valsts pārvaldes 2.0 vēsture, atvertība un datu pieejamība, demokrātija 2.0, e-līdzdalība, tehnoloģiju loma pārvaldē un daudzām citām.
Grāmatas publicēšana 18.novembrī nav nejaušība. Šajā dienā tā publicēta, jo tieši šobrīd e-pārvalde tiks dažādos leņķos izlocīta arī Malmē, Zviedrijā notiekošajā neformālajā Eiropas Savienības ministru tikšanās par e-pārvaldi un e-pārvaldes ministru konferencē. Šis ir viens no nozīmīgākajiem Zviedrijas prezidentūras Eiropas Savienībā pasākumiem, un tā galvenais mērķis ir diskutēt par nākamjiem soļiem atvērtākai Eiropai. Starp citu, vienlaikus notiek arī pirmā populārā Eiropas e-pārvaldes konference, kura notiek ne-konfernces formātā un kurā piedalīties aicināti visi interesenti.
Lūk, arī grāmata.
Laikraksta Guardian datu noliktava
Posted in dati, mediji, projekti, sadarbība, saites, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Iepriekš es jau minēju vairākas iniciatīvas - valstiskas un privātas, lai padarītu dažādus valsts datus pieejamus jebkuram interesentam, turklāt formātos, kurus var apstrādāt un izmantot dažādām vajadzībām.
Savukārt šodien uzgāju britu laikraksta Guardian jau martā atklāto datu noliktavu un datu blogu - lai žurnālistu apkopotie dati neaizietu nebūtībā līdz ar kārtējās avīzes nopublicēšanu, visi izmantotie dati tiek publicēti vienuviet. Laikraksts nepretendē uz statistikas biroja lomu, bet piedāvā pieeju statistikas datiem no visas pasaules, kurus uzskata par interesantiem un izpētīšanas vērtiem. Lai datus būtu vieglāk atjaunot, kā arī piedāvātu tos izmantot interesentiem, tie tiek glabāti Google Docs formātā.
Lūk, vēl viens praktisks piemērs, kā dati itin viegli var kļūt pieejami. Turklāt - bez valsts struktūru līdzdalības.
Raksts, kas šodien piesaistīja manu uzmanību, bija par atalgojumu valsts pārvaldē Lielbritānijā - sākot ar Karalieni un BBC raidījumu vadītāju Džonatanu Rossu, kas pelna 6 un 7 miljonus mārciņu gadā, beidzot ar māsiņām un skolotāju palīgiem, kuru algas nepārkāpj 12 tūkstošus gadā. Šie dati nokļuvuši Guardian redzeslokā, jo arī Lielbritānijā tiek spriests par izdevumu samazināšanu valsts pārvaldes darbiniekiem - Lielbritānijas publiskajā pārvaldē šobrīd strādājot vairāk nekā 6 miljoni darbinieku, kas ir vairāk nekā 20% no visiem strādājošajiem.
Lūk arī vizualizācija, ko piedāvā datu blogs.
Public sector what we pay
Ja ir interese uzzināt vairāk:
Guardian datu noliktava http://www.guardian.co.uk/data-store
Guardian datu blogs http://www.guardian.co.uk/news/datablog
Guardian datu noliktavas tviteris jaunumiem http://twitter.com/datastore
Guardian datu noliktavas Flikr grupa vizualizācijām http://www.flickr.com/groups/1115946@N24/
Guardian Open Platform servisi http://www.guardian.co.uk/open-platform
Savukārt šodien uzgāju britu laikraksta Guardian jau martā atklāto datu noliktavu un datu blogu - lai žurnālistu apkopotie dati neaizietu nebūtībā līdz ar kārtējās avīzes nopublicēšanu, visi izmantotie dati tiek publicēti vienuviet. Laikraksts nepretendē uz statistikas biroja lomu, bet piedāvā pieeju statistikas datiem no visas pasaules, kurus uzskata par interesantiem un izpētīšanas vērtiem. Lai datus būtu vieglāk atjaunot, kā arī piedāvātu tos izmantot interesentiem, tie tiek glabāti Google Docs formātā.
Lūk, vēl viens praktisks piemērs, kā dati itin viegli var kļūt pieejami. Turklāt - bez valsts struktūru līdzdalības.
Raksts, kas šodien piesaistīja manu uzmanību, bija par atalgojumu valsts pārvaldē Lielbritānijā - sākot ar Karalieni un BBC raidījumu vadītāju Džonatanu Rossu, kas pelna 6 un 7 miljonus mārciņu gadā, beidzot ar māsiņām un skolotāju palīgiem, kuru algas nepārkāpj 12 tūkstošus gadā. Šie dati nokļuvuši Guardian redzeslokā, jo arī Lielbritānijā tiek spriests par izdevumu samazināšanu valsts pārvaldes darbiniekiem - Lielbritānijas publiskajā pārvaldē šobrīd strādājot vairāk nekā 6 miljoni darbinieku, kas ir vairāk nekā 20% no visiem strādājošajiem.
Lūk arī vizualizācija, ko piedāvā datu blogs.
Public sector what we pay
Ja ir interese uzzināt vairāk:
Guardian datu noliktava http://www.guardian.co.uk/data-store
Guardian datu blogs http://www.guardian.co.uk/news/datablog
Guardian datu noliktavas tviteris jaunumiem http://twitter.com/datastore
Guardian datu noliktavas Flikr grupa vizualizācijām http://www.flickr.com/groups/1115946@N24/
Guardian Open Platform servisi http://www.guardian.co.uk/open-platform
Pandas un garausaini zaķi
Posted in cilvēki, youtube, lietas, video on by Liena Muraškina
Tikai gribēju padalīties ar diviem mūzikas video, kas mani pēdējā laikā ir uzrunājuši.
Pirmkārt, man ir liels prieks, ka Robijs Viljams ir metis pie miera NLO pētīšanu Arizonas tuksnesī un izdevis savu jauno mūzikas albumu "Reality Killed The Video Star". Vienai burvīgai dziesmai no albuma pieejams arī mīlīgs video, - ar pūkaini garausainu Robiju.
Otkārt, lai arī man dalās domas par Instrumentiem, viņu jaunais veikums man patīk. Enerģiski.
Pirmkārt, man ir liels prieks, ka Robijs Viljams ir metis pie miera NLO pētīšanu Arizonas tuksnesī un izdevis savu jauno mūzikas albumu "Reality Killed The Video Star". Vienai burvīgai dziesmai no albuma pieejams arī mīlīgs video, - ar pūkaini garausainu Robiju.
Otkārt, lai arī man dalās domas par Instrumentiem, viņu jaunais veikums man patīk. Enerģiski.
Opengov.se - atvērtākai Zviedrijas valsts pārvaldei
Posted in dati, gov2.0, idejas, projekti, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Interesants projekts par atvērtāku Zviedrijas valsts pārvaldi - opengov.se. Projekta mērķis ir izcelt ieguvumus, ko var sniegt brīva pieeja valdības datiem, kā arī parādīt, kā tas praktiski notiek. To īsteno kāds Stokholmā dzīvojošs blogeris un aktīvists Pēters Krancs (Peter Krantz).
Ideja ļoti vienkārša - lai parādītu datus, kas pieejami Zviedrijas valsts pāvaldē, lai piedāvātu tos publiskai zināšanai un izmantošanai, kā arī aicinātu uz atvērtāku valsts pārvaldi, vienā vietā apkopota informācija par datiem, iestādēm, formātiem un to pieejamību. Nacionālā Arhīva datubāzes, Karaliskās bibliotēkas krājumi, Parlaments, valdība, statistikas biroja dati, Tiesu administrācijas informācija, Skolu padomes dati un vēl vairāku valsts pārvaldes un pašvaldību iestāžu informācija sakārtota pa tēmām, norādot datu pieejamību (bezmaksas vai maksas pieeja), formātus.
Nekas sarežģīts, tikai pacietība, interese un entuziasms. Tas būtu lieliski, ja arī Latvijas valsts pārvaldē saražotos un pieejamos datus sakārtotu vienā vietnē, turklāt, nekurnot par ierēdņu slinkumu, bet darot to pēc paša iniciatīvas, par spīti! Es būtu gatava piedalīties un atbalstīt!
Jāsaka, ka šī ir privāta iniciatīva un piedāvā tikai informāciju par valsts pārvaldē pieejamajiem datiem (saites un nelielu aprakstu). Tomēr ir vairāki projekti citās valstīs, ko īsteno valsts pārvalde. Iepriekš jau minēju vienu no ASV valdības iniciatīvām - Data.gov, kur apkopoti dati no visdažādākajām ASV valsts pārvaldes iestāžu datu bāzēm, kā arī piedāvāti rīki datu apstrādei. Arī Austrālijā sabiedrības un visu intresentu lietošanai nodota līdzīga vietne - data.australia.gov.au. Savukārt Lielbritānijas valdība šādu interneta vietni vēl plāno izveidot - viņi šobrīd, kopā ar brīvprātīgajiem interesentiem, strādā pie vietnes Data.gov.uk izveides.
Ideja ļoti vienkārša - lai parādītu datus, kas pieejami Zviedrijas valsts pāvaldē, lai piedāvātu tos publiskai zināšanai un izmantošanai, kā arī aicinātu uz atvērtāku valsts pārvaldi, vienā vietā apkopota informācija par datiem, iestādēm, formātiem un to pieejamību. Nacionālā Arhīva datubāzes, Karaliskās bibliotēkas krājumi, Parlaments, valdība, statistikas biroja dati, Tiesu administrācijas informācija, Skolu padomes dati un vēl vairāku valsts pārvaldes un pašvaldību iestāžu informācija sakārtota pa tēmām, norādot datu pieejamību (bezmaksas vai maksas pieeja), formātus.
Nekas sarežģīts, tikai pacietība, interese un entuziasms. Tas būtu lieliski, ja arī Latvijas valsts pārvaldē saražotos un pieejamos datus sakārtotu vienā vietnē, turklāt, nekurnot par ierēdņu slinkumu, bet darot to pēc paša iniciatīvas, par spīti! Es būtu gatava piedalīties un atbalstīt!
Jāsaka, ka šī ir privāta iniciatīva un piedāvā tikai informāciju par valsts pārvaldē pieejamajiem datiem (saites un nelielu aprakstu). Tomēr ir vairāki projekti citās valstīs, ko īsteno valsts pārvalde. Iepriekš jau minēju vienu no ASV valdības iniciatīvām - Data.gov, kur apkopoti dati no visdažādākajām ASV valsts pārvaldes iestāžu datu bāzēm, kā arī piedāvāti rīki datu apstrādei. Arī Austrālijā sabiedrības un visu intresentu lietošanai nodota līdzīga vietne - data.australia.gov.au. Savukārt Lielbritānijas valdība šādu interneta vietni vēl plāno izveidot - viņi šobrīd, kopā ar brīvprātīgajiem interesentiem, strādā pie vietnes Data.gov.uk izveides.
Datorterminu apakškomisija apstiprinājusi "Twitter" latviskotos terminus
Posted in sociālie mediji, termini, twitter on by Liena Muraškina
Manuprāt, šie termini tulkoti visai parocīgi un dabiski. Kā šķiet jums? "Tvītošana" vai tomēr "čivināšana" un "vīterošana"?
2009.gada 30.oktobra sēdē Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas apakškomisija apstiprināja un ieteica oficiālai lietošanai šādus terminus:
Angļu - Latviešu - Paskaidrojums - Komentāri
Twitter - tviteris - kompānijas "Twitter" saziņas pakalpojums internetā rakstāms ar mazo burtu līdzīgi kā televīzija, telefons, internets; izrunā [tvitteris].
tweet (n.) - tvīts - viens tvitera ieraksts (ziņa, paziņojums)
tweet (v.) - tvītot - rakstīt tvītus
tweeting - tvītošana - tvītu rakstīšana, sazināšanās ar tvitera palīdzību
tweeter - tvītotājs - tvītu rakstītājs
tweetup (no Twitter + meetup) - tvikšanās (no tviteris + tikšanās) - ar tvitera palīdzību organizēts pasākums (piem., interešu grupu tikšanās, preses konference, jaunu produktu demonstrācija)
retweet (n.) - retvīts, pārtvītojums - pārpublicēts tvīts
retweet (v.) - retvītot, pārtvītot - pārpublicēt tvītu
Twitterverse (no Twitter + Universe) - tviterverss (no tviteris + Universs) - tvitera informācijas un saziņas telpa, tvitera lietotāju komūna - izrunā [tvittervers]
twittosphere, twitosphere - tvitosfēra - izrunā [tvittosfēra]
follower - sekotājs - tvitera lietotājs, kurš pieteicies lasīt cita konkrēta lietotāja tvītus (sekot tā tvītiem)
follow (v.) - sekot - regulāri lasīt cita konkrēta lietotāja tvītus (sekot tā tvītiem)
reply (n.) - atbilde - tvitera lietotāja atbilde citam konkrētam lietotājam
twammer (no Twitter + spammer) - tvameris - tvitera lietotājs, kas to izmanto nevēlamas (parasti komerciāla rakstura) informācijas izplatīšanai
Pirms lēmuma pieņemšanas tīmeklī tika veikta aptauja, kurā varēja izteikt viedokli par piemērotāko atbilsmi angļu terminam "tweeting" (sk. http://twtpoll.com/47rkth). Balsojumā populārākais bija variants "tvītošana", kuru arī apakškomisija atzina par piemērotāko citu atvasinājumu radīšanai. Varianti "čivināšana" un "vīterošana" tika noraidīti kā nepiemēroti stilistiski neitrālu terminu veidošanai.
Četri pasākumi šonedēļ - iesaku
Posted in gov2.0, mediji, sociālie mediji, twitter, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Šonedēļ patiešām daudz dažādu pasākumu, kur smelties jaunas idejas un iedvesmu. Manu interesi saistīja četri.
Īpaši vēlos ieteikt konferenci Government 2010, ko ceturtdien, 22.oktobrī, tieši no Londonas var vērot interneta tiešraidē.
Konferences mājas lapā pieejama dienas kārtība, kā arī iespēja reģistrēties, lai iegūtu pieeju bezmaksas tiešraidei. Konferencē paredzētas vairākas paneļdiskusijas par digitālo līdzdalību, par blogošanu un jaunajiem medijiem, par valsts pārvaldi web 2.0 ērā, datu pieejamību un valsts pārvaldes mājas lapām. Un tas viss - neatejot no datora.
Savukārt jau rīt, 20.oktobrī, notiks Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra Latvijas uzņēmējiem rīkotais bezmaksas seminārs „Uzņēmuma mārketings digitālajā laikmetā. Dizaina domāšanas un digitālo instrumentu radītās iespējas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.” Semināru vadīs Zigurds Zaķis un Rolands Laķis. (Starp citu, video no pagājušā gada konferences pieejams LIAA mājas lapā).
Trešdien, 21.oktobrī, PROVIDUS rīko gadskārtējo sabiedriskās politikas Forumu par tēmu Mainīgie mediji rītdienas demokrātijā.
Bet ceturtdien, 22.oktobrī, pulksten 17.30 Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina uz sarunu par mikroblogošanu.
Īpaši vēlos ieteikt konferenci Government 2010, ko ceturtdien, 22.oktobrī, tieši no Londonas var vērot interneta tiešraidē.
Government 2010 is about improved government communications and more rapid delivery of services to citizens via the web, and web-enabled channels.
Konferences mājas lapā pieejama dienas kārtība, kā arī iespēja reģistrēties, lai iegūtu pieeju bezmaksas tiešraidei. Konferencē paredzētas vairākas paneļdiskusijas par digitālo līdzdalību, par blogošanu un jaunajiem medijiem, par valsts pārvaldi web 2.0 ērā, datu pieejamību un valsts pārvaldes mājas lapām. Un tas viss - neatejot no datora.
Savukārt jau rīt, 20.oktobrī, notiks Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra Latvijas uzņēmējiem rīkotais bezmaksas seminārs „Uzņēmuma mārketings digitālajā laikmetā. Dizaina domāšanas un digitālo instrumentu radītās iespējas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.” Semināru vadīs Zigurds Zaķis un Rolands Laķis. (Starp citu, video no pagājušā gada konferences pieejams LIAA mājas lapā).
Trešdien, 21.oktobrī, PROVIDUS rīko gadskārtējo sabiedriskās politikas Forumu par tēmu Mainīgie mediji rītdienas demokrātijā.
Bet ceturtdien, 22.oktobrī, pulksten 17.30 Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina uz sarunu par mikroblogošanu.
Ir ideja e-demokrātijas projektam? Ir iespēja to īstenot!
Posted in gov2.0, idejas, IT, projekti, sociālie mediji, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Lielbritānijas sabiedriskā organizācija mySociety šonedēļ izsludinājusi konkursu Centrāl- un Austrumeiropas valstīm (tajā skaitā Latvijai) interneta projektiem caurskatāmai un demokrātiskai valsts pārvaldei. Dažu mēnešu laikā organizācija gaida pieteikumus projektiem, no kuriem labākos ir gatava atbalstīt gan ar zināšanām, padomiem un savu pieredzi, gan arī ar nepieciešamajiem resursiem.
mySociety līdz šim ir izveidojusi vairākus veiksmīgus interneta projektus Lielbritānijā (TheyWorkForYou , No. 10 Petitions, WriteToThem, FixMyStreet un citus), attīstot demokrātijas un causkatāmības principus interneta vidē. Kā organizācijas pārstāvji norāda savā blogā, interesenti no daudzām pasaules valstīm bieži interesējas par iespējām līdzīgus projektus īstenot arī savā valstī. Nu ir radusies iespējas to izdarīt ar mySociety atbalstu.
Projektus iesniegt ir aicinātas gan nevalstiskās organizācijas ar pieredzi, gan indivīdi, entuziasti un organizācijas, kurām ir labas idejas e-demokrātijas projektiem, bet pietrūkst zināšanu, prasmju vai finanšu. Ir izvirzīti divi kritēriji par projekta pievienoto vērtību, kuriem noteikti jāatbilst - projektam jārada jēgpilna ideja par atvērtību, caurskatāmību vai jāpiedāvā jaunas iespējas demokrātijas īstenošanai; projektam jānodrošina unikālās iespējas, ko piedāvā internets, piemēram, divvirzienu komunikāciju vai vienkāršotu pieeju kādiem datiem. Tāpat projektam jābūt balstītam atvērtā koda risinājumos. Protams, vairāk par to mySociety lapā, kas veltīta tieši Centrāl- un Austrumeiropas projektiem. Pieteikt projektu var pieteikumu sadaļā. Lapā tiks publicēti visi pieteiktie projektu apraksti. Jaunumiem varat sekot arī mySociety Twitter kontā.
Starp citu, kā viens no pirmajiem iesniegts pieteikums no Latvijas - Pauls Irbins piedāvā projekta "OpenBudget" aprakstu.
Ceru, ka šis nebūs vienīgais pieteikums, un idejas, kas klejojušas tepat gaisā, tiks pierakstītas un pa kādai arī īstenotas atvērtākai, caurskatāmākai un cilvēkam draudzīgākai valsts pārvaldei.
mySociety līdz šim ir izveidojusi vairākus veiksmīgus interneta projektus Lielbritānijā (TheyWorkForYou , No. 10 Petitions, WriteToThem, FixMyStreet un citus), attīstot demokrātijas un causkatāmības principus interneta vidē. Kā organizācijas pārstāvji norāda savā blogā, interesenti no daudzām pasaules valstīm bieži interesējas par iespējām līdzīgus projektus īstenot arī savā valstī. Nu ir radusies iespējas to izdarīt ar mySociety atbalstu.
Projektus iesniegt ir aicinātas gan nevalstiskās organizācijas ar pieredzi, gan indivīdi, entuziasti un organizācijas, kurām ir labas idejas e-demokrātijas projektiem, bet pietrūkst zināšanu, prasmju vai finanšu. Ir izvirzīti divi kritēriji par projekta pievienoto vērtību, kuriem noteikti jāatbilst - projektam jārada jēgpilna ideja par atvērtību, caurskatāmību vai jāpiedāvā jaunas iespējas demokrātijas īstenošanai; projektam jānodrošina unikālās iespējas, ko piedāvā internets, piemēram, divvirzienu komunikāciju vai vienkāršotu pieeju kādiem datiem. Tāpat projektam jābūt balstītam atvērtā koda risinājumos. Protams, vairāk par to mySociety lapā, kas veltīta tieši Centrāl- un Austrumeiropas projektiem. Pieteikt projektu var pieteikumu sadaļā. Lapā tiks publicēti visi pieteiktie projektu apraksti. Jaunumiem varat sekot arī mySociety Twitter kontā.
Starp citu, kā viens no pirmajiem iesniegts pieteikums no Latvijas - Pauls Irbins piedāvā projekta "OpenBudget" aprakstu.
Ceru, ka šis nebūs vienīgais pieteikums, un idejas, kas klejojušas tepat gaisā, tiks pierakstītas un pa kādai arī īstenotas atvērtākai, caurskatāmākai un cilvēkam draudzīgākai valsts pārvaldei.
Sīkums, bet patīkami - projekts Info_a
Posted in dati, projekti, sociālie mediji, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Viena lieta, ko es apbrīnoju un apskaužu ārvalstu interneta vidē, ir viņu tehnoloģiju speciālistu entuziasms piedāvāt jaunajās tehnoloģijās balstītas iniciatīvas un projektus, kas vērsti uz valsts pārvaldes datu izmantošanu, tās darbības uzlabošanu vai arī valsts pārvaldes kontekstā ir izmantojami un ir interesanti. Protams, arī daudzie konkursi, kas paredz jaunu iniciatīvu atbalstīšanu.
Diemžēl šādu aktīvistu Latvijā tikpāt kā nav - pat runāšanas līmenī šādi projekti netiek apspriesti, iniciēti un īstenoti.
Prieks, ka ir arī izņēmumi. Pavisam nesen atklāju, ka Providus pētniece Linda Austere izveidojusi wikidot lappusi "info-a". Linda par šo projektu raksta:
Lapā pieejami raksti, saites, pētījumi un dažādas citas lietas par informācijas atklātību. Kas man šķita interesanti un vērtīgi - arī dažādi dati un informācija ko gatavojusi un sniegusi valsts pārvalde. Tā kā tā ir wiki lapa, jebkurš var piedalīties informācijas kolekcionēšanā. Sīkums, bet patīkami.
Diemžēl šādu aktīvistu Latvijā tikpāt kā nav - pat runāšanas līmenī šādi projekti netiek apspriesti, iniciēti un īstenoti.
Prieks, ka ir arī izņēmumi. Pavisam nesen atklāju, ka Providus pētniece Linda Austere izveidojusi wikidot lappusi "info-a". Linda par šo projektu raksta:
Info_a ir man gadu gaitā ierasts saīsinājums vārdiem "informācijas atklātība". Bet šis info_a ir vieta visiem tiem, kuri vēlas domāt, pētīt, apšaubīt vai gluži vienkārši interesējas par jēdzienu "informācijas atklātība". It īpaši par informācijas atklātību Latvijā.
Lapā pieejami raksti, saites, pētījumi un dažādas citas lietas par informācijas atklātību. Kas man šķita interesanti un vērtīgi - arī dažādi dati un informācija ko gatavojusi un sniegusi valsts pārvalde. Tā kā tā ir wiki lapa, jebkurš var piedalīties informācijas kolekcionēšanā. Sīkums, bet patīkami.
Kā iestādēm ievietot informāciju internetā?
Posted in dokumenti, IT, mājas lapas, ministrijas, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Zinu, ka šobrīd kaut kur birokrātijas džungļos, cauri labirintam ceļo grozījumi noteikumiem, kas nosaka kārtību, kā informāciju savās mājas lapās jāievieto valsts pārvaldes iestādēm (Ministru kabineta noteikumi nr. 171 "Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā").
Diezgan sauss, formāls dokuments, kas nosaka kaut kādu minimumu. Iespējams, jums (entuziastiem un interneta cilvēkiem) ir labi ieteikumi vai kritika (par sīkumiem vai pilnīgi revolucionāri), kas grozījumu procesā varētu noderēt - gaidīšu kometāros!
MK noteikumi nr. 171
Diezgan sauss, formāls dokuments, kas nosaka kaut kādu minimumu. Iespējams, jums (entuziastiem un interneta cilvēkiem) ir labi ieteikumi vai kritika (par sīkumiem vai pilnīgi revolucionāri), kas grozījumu procesā varētu noderēt - gaidīšu kometāros!
MK noteikumi nr. 171
Es pētu Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu
Posted in dati, e-pakalpojumi, govcamplv, pašvaldības, projekti, Rīgas dome on by Liena Muraškina
Lai arī Latvijas iestādes un institūcijas ir kūtras interneta projektu veidošanā, ir projekti, kas pamazām top un attīstās, ejot solīti tuvāk atklātākai un efektīvākai pārvaldei.
Viena no iestādēm, kas aktīvi rosās, piedāvājot pakalpojumus un dažādas iespējas iedzīvotājiem internetā, ir Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments. Viņi piedāvā gan dažādas apspriedes un sēdes vērot tiešraidēs internetā, gan iespējas elektroniski iesniegt komentārus projektiem, kas nodoti sabiedriskajai apspriešanai, gan pieteikt apmeklējumu pie departamenta speciālistiem u.c.
Pavisam nesen, 18.septembrī, Pilsētas attīstības departaments atklāja jaunu interneta projektu - Stratēģijas Uzraudzības Sistēmu, kurā apkopoti dažādi pētījumi, atskaites, gada pārskati, statistikas dati, dati par apkaimēm, kā arī 17 Rīgas ilgtermiņa stratēģijas mērķi un to raksturojošie rādītāji. Portāla ambiciozais mērķis ir "ļaut interesentiem sekot līdzi pilsētas stratēģisko mērķu izpildei".
Ceļā uz atvērtu pārvaldi un pieejamiem datiem šis ir ļoti nozīmīgs solis. Par projektu es ļoti priecājos, un vismaz pieteikums ir spēcīgs - instruments, kuru var izmantot pētījumiem, studijām, darbam. Interesanti ir pieejamie dati un dokumenti. Katram pētījumam var pievienot komentāru.
Tajā pašā laikā, lai sistēmā uzraudzītu stratēģiju, kopā ar mērķiem varētu būt pieejama arī pati stratēģija, kuru uzraugām. Žēl, ka daudzi pētījumi nav digitalizēti, bet ieliktas vien norādes, kur tie pieejami (uz vietas iestādēs). Diezgan daudz vecu datu, bet nu, ar kaut ko jāsāk (un diez vai pētījumi būs domes prioritāte šobrīd). Lai arī veidotāji sola, ka datus var izmantot studijām un pētniecībai, veidojot nepieciešamās tabulas un diagrammas, kā arī saglabāt savās mapēs, šobrīd nevaru atrast šādu iespēju. Iespējams tāpēc, ka portāls darbojas testa režīmā (vai arī es vienkārši neprotu atrast, kā). Ceru, ka dati būs pieejami brīvai kopā likšanai un interpretācijai.
Domāju, Pilsētas attīstības departamenta speciālistiem būtu vērtīgi dalīties ar savu pieredzi govcampā, kas notiks nākamā gada janvārī, ceru, ka kāds no viņiem to arī darīs. ;)
Citi interesanti Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta projekti
Viena no iestādēm, kas aktīvi rosās, piedāvājot pakalpojumus un dažādas iespējas iedzīvotājiem internetā, ir Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments. Viņi piedāvā gan dažādas apspriedes un sēdes vērot tiešraidēs internetā, gan iespējas elektroniski iesniegt komentārus projektiem, kas nodoti sabiedriskajai apspriešanai, gan pieteikt apmeklējumu pie departamenta speciālistiem u.c.
Pavisam nesen, 18.septembrī, Pilsētas attīstības departaments atklāja jaunu interneta projektu - Stratēģijas Uzraudzības Sistēmu, kurā apkopoti dažādi pētījumi, atskaites, gada pārskati, statistikas dati, dati par apkaimēm, kā arī 17 Rīgas ilgtermiņa stratēģijas mērķi un to raksturojošie rādītāji. Portāla ambiciozais mērķis ir "ļaut interesentiem sekot līdzi pilsētas stratēģisko mērķu izpildei".
Ceļā uz atvērtu pārvaldi un pieejamiem datiem šis ir ļoti nozīmīgs solis. Par projektu es ļoti priecājos, un vismaz pieteikums ir spēcīgs - instruments, kuru var izmantot pētījumiem, studijām, darbam. Interesanti ir pieejamie dati un dokumenti. Katram pētījumam var pievienot komentāru.
Tajā pašā laikā, lai sistēmā uzraudzītu stratēģiju, kopā ar mērķiem varētu būt pieejama arī pati stratēģija, kuru uzraugām. Žēl, ka daudzi pētījumi nav digitalizēti, bet ieliktas vien norādes, kur tie pieejami (uz vietas iestādēs). Diezgan daudz vecu datu, bet nu, ar kaut ko jāsāk (un diez vai pētījumi būs domes prioritāte šobrīd). Lai arī veidotāji sola, ka datus var izmantot studijām un pētniecībai, veidojot nepieciešamās tabulas un diagrammas, kā arī saglabāt savās mapēs, šobrīd nevaru atrast šādu iespēju. Iespējams tāpēc, ka portāls darbojas testa režīmā (vai arī es vienkārši neprotu atrast, kā). Ceru, ka dati būs pieejami brīvai kopā likšanai un interpretācijai.
Domāju, Pilsētas attīstības departamenta speciālistiem būtu vērtīgi dalīties ar savu pieredzi govcampā, kas notiks nākamā gada janvārī, ceru, ka kāds no viņiem to arī darīs. ;)
Citi interesanti Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta projekti
- Apkaimes.lv - informācija, dati, statistika par Rīgas pilsētas mikrorajoniem jeb apkaimēm, ar iespēju veidot iedzīvotāju forumus, pievienot ziņas un foto, ziņot par būvniecības iecerēm un sabiedriskajām apspriedēm tuvējā apkaimē u.c.
- Rīgas ģeogrāfiskās informācijas sistēma - interneta karte ar iespēju atlasīt kartes datus (infrastruktūras objektus, ēkas, kadastra numurus, teritorijas plānojumus (atļauto izmantošanu utml), ortofotokarte, investīciju projekti, sabiedriskais transports u.c.)
- Būvvaldes padomes sēdes tiešraidē - Būvvaldes sēdes tiešraidē ir iespējams vērot ceturtdienās, no plkst. 09:00
- E-pakalpojumi, meklētāji un kalkulatori - e-pakalpojumi, dažādi meklētāji un kalkulatori
Divi raksti par Latvijas valsts pārvaldi internetā
Posted in blogi, citāti, youtube, mediji, twitter on by Liena Muraškina
Zināšanai un vēsturei - divi raksti par valsts pārvaldi internetā, kas sasaucas ar saskaitīšanos.
Delfi.lv: Valsts komunicēs ar tautu sociālajos tīklos internetā
Jy.lv: Par to valsti, kas komunicē ar tautu sociālajos tīklos
Delfi.lv: Valsts komunicēs ar tautu sociālajos tīklos internetā
Virkne valsts pārvaldes iestāžu saikni ar sabiedrību ir sākušās stiprināt sociālajos tīklos internetā twitter.com, youtube.com un citos, kā arī veidojot savus blogus. Valsts kancelejas Komunikācijas departamenta vadītāja Ieva Aile portālam "Delfi" stāsta, ka šāds, visaptverošāks saziņas veids ar sabiedrību, jau agrāk kā viens no vairākiem punktiem bijis oficiāli apstiprināts valdībā. Šobrīd tiek aktīvi realizēts agrāk pieņemts plāns.
Jy.lv: Par to valsti, kas komunicē ar tautu sociālajos tīklos
Un te nāk sociālie mediji. Atnāk Twitteris, atnāk Youtube, atnāk blogi. Pirmkārt mēs daudz vairāk uzzinām, kas tad īsti notiek otrā pusē. Otrkārt mēs mazliet vairāk sajūtam, ka arī otrā pusē ir tikai cilvēki. Treškārt visos šajos mēdijos ir maģiskā podziņa "komentēt". Ar tās palīdzību mēs visi varam izteikt savu viedokli. Protams, muļķīgi iedomāties, ka tagad mainīs likumu, tikai tāpēc, ka es ieburkšķēju komentāru, bet tas ļauj arī viņiem tieši un vienkārši uzzināt tautas viedokli. Ceturtkārt tā ir daļa no PR kampaņas ar kuru "valsts" veido savu tēlu. Un nesakiet, ka tās ir muļķības. Ok, pa lielam tas pie mums joprojām notiek galīgi šķībi (īpaši skarbi vārdi jāvelta Zatlera un Dombrovska PR komandai, kas neprot valsts vadītājus pienācīgi pasniegt un radīt tiem vadoņa tēlu), bet ari viņi vēl tikai apgūst šo veidu.
Saskaitāmies: Latvijas valsts pārvalde sociālajos medijos
Posted in blogi, flickr, gov2.0, govcamplv, youtube, twitter on by Liena Muraškina
Tā kā pēdējās dienās Twitterī ir saradies tik daudz jaunu valsts pārvaldes iestāžu kontu, laikam ir pēdējais laiks saskaitīties, lai var sekot līdzi tam, kas notiek sociālajos medijos/ platformās Latvijā.
Kamēr govcamps ar diskusijām un vērtējumiem vēl tikai plānojas, tikai īsumā uzskaitīšu:
Twitter (mikroblogošana)
Ministru kabinets/ Valsts kanceleja http://twitter.com/brivibas36
Iekšlietu ministrija http://twitter.com/iem_gov_lv
Tieslietu ministrija http://twitter.com/Tieslietas
Tiesu administrācija http://twitter.com/tiesuadm
Vides ministrija http://twitter.com/Vides_info
Finanšu ministrija http://twitter.com/finmin
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra http://twitter.com/LIAALatvija
Latvijas Institūts http://twitter.com/LatviaInstitute
Latvija 2030 http://twitter.com/Latvija2030
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija http://twitter.com/RAPLMs
Saeima http://twitter.com/Jekaba11
Rīgas pašvaldības policija http://twitter.com/RigasPP
Uzņēmumu reģistrs http://twitter.com/uznemumureg
Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūra http://twitter.com/siltinam
Startēģiskās analīzes komisija http://twitter.com/StrategyLV
„Latvijas Vēstneša” tiesību aktu vortāls www.likumi.lv http://twitter.com/likumi
„Latvijas Vēstneša” portāls par likumu un valsti Lv.lv http://twitter.com/portals_ lvlv
„Jurista Vārds”, nedēļas žurnāls tiesiskai domai un praksei (www.juristavards.lv) http://twitter.com/Jurista_ Vards
Labklājības ministrija http://twitter.com/Lab_min
Latvijas Banka http://twitter.com/latvijasbanka
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis http://twitter.com/VDombrovskis
Iekšlietu ministre Linda Mūrniece http://twitter.com/lindamurniece
Ekonomikas ministrs Artis Kampars http://twitter.com/artiskampars
Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce http://twitter.com/j_puce
Blogi
Valsts pārvaldes reformu dienasgrāmata http://www.piedaliesreforma.blogspot.com
Ārlietu dienests Latvijas eksportam http://www.db.lv/Default2.aspx?Blog=196c29bc-dd1d-4f99-bf6a-da7d820cbc1e
Valsts asinsdonoru centra blogs http://www.asinsdonors.blogspot.com/
Ministru prezidenta Valda Dombrovska blogs http://www.valdisdombrovskis.lv
Aizsardzības ministra Imanta Lieģa blogs http://www.diena.lv/lat/politics/blog/imants-liegis
Iekšlietu ministre Linda Mūrniece http://www.diena.lv/lat/politics/blog/linda_muurniece
Youtube (video)
Latvijas valsts pārvaldes video http://www.youtube.com/user/latviavideo
Valsts kanceleja http://www.youtube.com/user/valstskanceleja
Ārlietu ministrija http://www.youtube.com/user/latvianmfa
Latvijas Valsts meži/ Mammadaba http://www.youtube.com/user/Meistarklase
Rīgas pašvaldības policija http://www.youtube.com/user/RigasPP
Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra http://www.youtube.com/user/dziesmusvetki2008, http://www.youtube.com/user/Songcelebration
Saeima http://www.youtube.com/user/SaeimaSAB
Latvijas Banka http://www.youtube.com/user/latvijasbanka
Flickr (foto)
Valsts kanceleja http://www.flickr.com/photos/valstskanceleja/
Ārlietu ministrija http://www.flickr.com/photos/latvianmfa/
Saeima http://www.flickr.com/photos/saeima
Ziņojiet, ja ir vēl!
Kamēr govcamps ar diskusijām un vērtējumiem vēl tikai plānojas, tikai īsumā uzskaitīšu:
Twitter (mikroblogošana)
Ministru kabinets/ Valsts kanceleja http://twitter.com/brivibas36
Iekšlietu ministrija http://twitter.com/iem_gov_lv
Tieslietu ministrija http://twitter.com/Tieslietas
Tiesu administrācija http://twitter.com/tiesuadm
Vides ministrija http://twitter.com/Vides_info
Finanšu ministrija http://twitter.com/finmin
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra http://twitter.com/LIAALatvija
Latvijas Institūts http://twitter.com/LatviaInstitute
Latvija 2030 http://twitter.com/Latvija2030
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija http://twitter.com/RAPLMs
Saeima http://twitter.com/Jekaba11
Rīgas pašvaldības policija http://twitter.com/RigasPP
Uzņēmumu reģistrs http://twitter.com/uznemumureg
Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūra http://twitter.com/siltinam
Startēģiskās analīzes komisija http://twitter.com/StrategyLV
„Latvijas Vēstneša” tiesību aktu vortāls www.likumi.lv http://twitter.com/likumi
„Latvijas Vēstneša” portāls par likumu un valsti Lv.lv http://twitter.com/portals_
„Jurista Vārds”, nedēļas žurnāls tiesiskai domai un praksei (www.juristavards.lv) http://twitter.com/Jurista_
Labklājības ministrija http://twitter.com/Lab_min
Latvijas Banka http://twitter.com/latvijasbanka
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis http://twitter.com/VDombrovskis
Iekšlietu ministre Linda Mūrniece http://twitter.com/lindamurniece
Ekonomikas ministrs Artis Kampars http://twitter.com/artiskampars
Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce http://twitter.com/j_puce
Blogi
Valsts pārvaldes reformu dienasgrāmata http://www.piedaliesreforma.blogspot.com
Ārlietu dienests Latvijas eksportam http://www.db.lv/Default2.aspx?Blog=196c29bc-dd1d-4f99-bf6a-da7d820cbc1e
Valsts asinsdonoru centra blogs http://www.asinsdonors.blogspot.com/
Ministru prezidenta Valda Dombrovska blogs http://www.valdisdombrovskis.lv
Aizsardzības ministra Imanta Lieģa blogs http://www.diena.lv/lat/politics/blog/imants-liegis
Iekšlietu ministre Linda Mūrniece http://www.diena.lv/lat/politics/blog/linda_muurniece
Youtube (video)
Latvijas valsts pārvaldes video http://www.youtube.com/user/latviavideo
Valsts kanceleja http://www.youtube.com/user/valstskanceleja
Ārlietu ministrija http://www.youtube.com/user/latvianmfa
Latvijas Valsts meži/ Mammadaba http://www.youtube.com/user/Meistarklase
Rīgas pašvaldības policija http://www.youtube.com/user/RigasPP
Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra http://www.youtube.com/user/dziesmusvetki2008, http://www.youtube.com/user/Songcelebration
Saeima http://www.youtube.com/user/SaeimaSAB
Latvijas Banka http://www.youtube.com/user/latvijasbanka
Flickr (foto)
Valsts kanceleja http://www.flickr.com/photos/valstskanceleja/
Ārlietu ministrija http://www.flickr.com/photos/latvianmfa/
Saeima http://www.flickr.com/photos/saeima
Ziņojiet, ja ir vēl!
Viņu Kanāda, viņu valsts pārvalde
Posted in Kanāda, valsts pārvalde, video on by Liena Muraškina
Uzgāju interesantu Kanādas valsts pārvaldes video ar saukli "My Canada, My Public Service Video". Pieļauju, ka tas ir vien tēla veidošanas video, vismaz neko vairāk no tā izlobīt nevarēja. Manai gaumei mūzika pārlieku dramatiska un klipiņš kādu bišķi par episku. Bet pieredze interesanta. Skatāmies!
Google komplekts valsts pārvaldei
Posted in blogi, google, gov2.0, IT, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Pirms nedēļas tika palaists Valsts kancelejas projekts Valsts pārvaldes dienasgrāmata ar saukli "Piedalies reformā!", lai sociālo partneru, sadarbības partneru, Finanšu ministrijas un pašu ministriju vērtējumam par funkcijām pievienotu arī sabiedrības vērtējumu. Šobrīd jebkurš interesents ir aicināts novērtēt ministriju definētās funkcijas. Šis ir tikai viens solis pretī dienasgrāmatas formātam, kur vienuviet varētu uzzināt par valsts pārvaldes reformām un panākumiem.
Tomēr šoreiz ne par saturu. Par formu. Lai izveidotu blogu, izmantoti Google korporācijas produkti - Blogger, Google Documents, Picasa, Google Analytics. Ar visiem saviem plusiem (savietojamība, bezmaksas..) un mīnusiem (pietrūkst funkciju, elastības, piemērojamības dažās lietās..).
Acīmredzot tendence valsts pārvaldē izmantot Google produktus kļūst tik populāra, ka pats Google ir gatavs iepakot un pasniegt interesējošo produktu līdzņemšanai. Vakar, 15.septembrī, Google savā sabiedriskās politikas blogā iepazīstināja ar Google for Public Sector (Google valsts pārvaldei) komplektu.
Google piedāvā savus rīkus, kurus var izmantot, lai paaugstinātu sabiedrības zināšanas un iesaisti, vērotu interneta resursus un uzlabotu pārvaldes darbu elektroniskajā un interneta vidē (kartes, video, statistika, blogi, forumi, dokumenti utt). Vietnei pievienotas arī atbilstošas ziņas un video.
Šī ir viena iespēja jebkuram valsts pārvaldes pārstāvim (droši vien visaktuālāk IT, sabiedrisko attiecību, personāla speciālistiem un cilvēkiem, kas sadarbojas ar NVO, ) papētīt, kāds ir piedāvājums un ko var reāli izmantot nekavējoties, lai uzlabotu savstarpējo komunikāciju, darbu un saziņu ar sabiedrību. Protams, jāsagatavojas arī sarunai par visiem drošības, savietojamības ar esošajām sistēmām, esošās prakses, pieredzes un tehniskajiem jautājumiem,
Tomēr šoreiz ne par saturu. Par formu. Lai izveidotu blogu, izmantoti Google korporācijas produkti - Blogger, Google Documents, Picasa, Google Analytics. Ar visiem saviem plusiem (savietojamība, bezmaksas..) un mīnusiem (pietrūkst funkciju, elastības, piemērojamības dažās lietās..).
Acīmredzot tendence valsts pārvaldē izmantot Google produktus kļūst tik populāra, ka pats Google ir gatavs iepakot un pasniegt interesējošo produktu līdzņemšanai. Vakar, 15.septembrī, Google savā sabiedriskās politikas blogā iepazīstināja ar Google for Public Sector (Google valsts pārvaldei) komplektu.
This site is a guide to the tools and best practices that can help you reach, communicate and engage with your community. Most of these tools are free, so they can also help you do more with less.
Google piedāvā savus rīkus, kurus var izmantot, lai paaugstinātu sabiedrības zināšanas un iesaisti, vērotu interneta resursus un uzlabotu pārvaldes darbu elektroniskajā un interneta vidē (kartes, video, statistika, blogi, forumi, dokumenti utt). Vietnei pievienotas arī atbilstošas ziņas un video.
Šī ir viena iespēja jebkuram valsts pārvaldes pārstāvim (droši vien visaktuālāk IT, sabiedrisko attiecību, personāla speciālistiem un cilvēkiem, kas sadarbojas ar NVO, ) papētīt, kāds ir piedāvājums un ko var reāli izmantot nekavējoties, lai uzlabotu savstarpējo komunikāciju, darbu un saziņu ar sabiedrību. Protams, jāsagatavojas arī sarunai par visiem drošības, savietojamības ar esošajām sistēmām, esošās prakses, pieredzes un tehniskajiem jautājumiem,
Paplašinātas iespējas sekot Saeimas lēmumiem
Posted in dati, IT, Saeima on by Liena Muraškina
Zināšanai piefiksēju - ja nu noder.
Pilnveidojot Saeimas sēžu informācijas sistēmu, paplašinātas iespējas tiešsaistē sekot parlamenta pieņemtajiem lēmumiem. Saeimas interneta mājas lapā tagad pieejama sēdes darba kārtība, kurā pēc katra sēdes laikā pieņemtā lēmuma nekavējoties var iepazīties ar katra deputāta balsojumu, aplūkot debatētāju sarakstu, kā arī ir pieejama saite uz apspriežamā dokumenta tekstu. Tāpat kā līdz šim, ikviens internetā www.saeima.lv var sekot Saeimas sēdes tiešraidei gan video, gan audio formātā.
Deputātu darbs Saeimas sēdēs kļuvis pārskatāmāks arī žurnālistiem, nevalstisko organizāciju un ministriju pārstāvjiem, diplomātiem un citiem parlamenta apmeklētājiem, kuri sēdes norisei seko klātienē. Uz Saeimas sēžu zālē izvietotajiem ekrāniem var redzēt izskatāmo jautājumu, aktuālā balsojuma rezultātu pa deputātu vietām, arī debatētāju sarakstu un debašu ilgumu. Iepriekš displejos bija atspoguļots tikai balsojuma rezultāts, norādot, cik deputāti par konkrēto darba kārtības jautājumu balsojuši par, pret un cik atturējušies.
Pilnveidota arī sēdes vadīšanas funkcija - Saeimas sēdes vadītājam vienkopus tiek atspoguļota visa nepieciešamā informācija un notiek automatizēta debašu laika uzstādīšana un kontrole, tā vairs nav jāveic manuāli.
Jaunā Saeimas sēžu zāles informācijas sistēma savienota ar likumprojektu, lēmumprojektu, pieprasījumu un jautājumu reģistriem, kā arī elektronisko lietvedības sistēmu un deputātu datu bāzi.
Līdzšinējā Saeimas sēžu balsošanas sistēma tika uzstādīta 1997.gadā, un iepriekšējais risinājums bija novecojis un kļuvis izmaksu, laika un cilvēkresursu ziņā neefektīvs. Sistēmai bija virkne būtisku trūkumu - tā neatbilda informācijas tehnoloģiju drošības prasībām un darbojās uz tādas operētājsistēmas bāzes, kurai kopš 2006.gada vairs netiek sniegts oficiāls atbalsts. Tāpat sistēma nebija savienojama ar citām datu bāzēm, tostarp to nevarēja pieslēgt internetam un intranetam, nebija iespējams veidot kvalitatīvas un automatizētas atskaites par debatēm, deputātu balsojumiem, reģistrāciju.
Darbs pie sistēmas pilnveidošanas tika uzsākts jau 2006.gadā un tā nodota ekspluatācijā augusta beigās. Jaunās iespējas jau veiksmīgi izmantotas Saeimas ārkārtas sesijā 20.augustā un 2009.gada rudens sesijas pirmajā sēdē 27.augustā.
Saeimas Preses dienests
Kā diennakts laikā tapa ideja "Lielie bērnu slimnīcai"
Posted in cilvēki, citāti, idejas, lietas, twitter on by Liena Muraškina
Latvijas twitter nu ir izaudzis no smilšu kastes zinātkārajiem par mazu, nopietnu komūnu, mazu pasaulīti - ar saviem priekiem, bēdām, baumām, kašķiem, kaimiņiem, tuviem draugiem, paziņām un savām idejām.
Vakar tiešsaistē twitter komūna radīja brīnumu. Mazāk nekā diennakts laikā no @Knoks sauciena tumsā vēlā trešdienas vakarā izauga jauns labdarības - kopdarbības un savstarpējās palīdzības projekts, kas balstās entuziasmā, ticībā savām spējām un dzīvespriekā.
Runa ir par Bērnu slimnīcu Vienības gatvē, un skumjo stāvkoli tajā. Īsā laikā acu priekšā no idejas iegādāties termometrus slimnīcai vai vākt ziedojumus, izauga doma par atbalstu slimnīcas prioritātēm un lielākajām sāpēm (piemēram,Vecāku mājas pabeigšana - 50 000 ls). Tika sazināti cilvēki, kas varētu atbalstīt akciju - televīzijā, radio, laikrakstos, ieskicēts logo, izdomāts akcijas nosaukums, tiek veidota mājas lapa. Vienā mirklī, sadarbojoties, top projekts, kas citkārt varētu prasīt mūžību.
Sasaukušies twitterī @knoks, @rolsteins, @ArtaG, @martakrivade, @jemberga, @mieerszemsaules, @verners un daudzi citi ir likuši prātus kopā un nu idejas pārtop projektā - "Lielie bērnu slimnīcai", ar domu, ka mēs - lielie, viņiem - mazajiem.
Šī prāta vētra vakar made my day. Tas tomēr ir tik oosam - ja twitterī ir tik daudz pozitīvu cilvēku, arī citur (es ticu) ir jābūt proporcionālam skaitam entuziastu. Nepieciešams tikai iesākt, un lietas notiek. Muļķīgi cerēt, ka šo valsti no nepatikšanām var izvest mūsu politiķi. Un pat ne Starptautiskais Valūtas fonds. Tikai un vienīgi cilvēki.
Es gaidu "Lielie bērnu slimnīcai" īstenošanos, lai varu pielikt arī savu roku. Un sekoju projekta attīstībai twitterī.
Te Latvijas Radio un Gints Knoks par projektu.
Un vēl mazliet - vēsturei un antropoloģiskiem pētījumiem - daži tvīti jeb kā diennakts laikā tapa Ideja.
Vakar tiešsaistē twitter komūna radīja brīnumu. Mazāk nekā diennakts laikā no @Knoks sauciena tumsā vēlā trešdienas vakarā izauga jauns labdarības - kopdarbības un savstarpējās palīdzības projekts, kas balstās entuziasmā, ticībā savām spējām un dzīvespriekā.
Runa ir par Bērnu slimnīcu Vienības gatvē, un skumjo stāvkoli tajā. Īsā laikā acu priekšā no idejas iegādāties termometrus slimnīcai vai vākt ziedojumus, izauga doma par atbalstu slimnīcas prioritātēm un lielākajām sāpēm (piemēram,Vecāku mājas pabeigšana - 50 000 ls). Tika sazināti cilvēki, kas varētu atbalstīt akciju - televīzijā, radio, laikrakstos, ieskicēts logo, izdomāts akcijas nosaukums, tiek veidota mājas lapa. Vienā mirklī, sadarbojoties, top projekts, kas citkārt varētu prasīt mūžību.
Sasaukušies twitterī @knoks, @rolsteins, @ArtaG, @martakrivade, @jemberga, @mieerszemsaules, @verners un daudzi citi ir likuši prātus kopā un nu idejas pārtop projektā - "Lielie bērnu slimnīcai", ar domu, ka mēs - lielie, viņiem - mazajiem.
Šī prāta vētra vakar made my day. Tas tomēr ir tik oosam - ja twitterī ir tik daudz pozitīvu cilvēku, arī citur (es ticu) ir jābūt proporcionālam skaitam entuziastu. Nepieciešams tikai iesākt, un lietas notiek. Muļķīgi cerēt, ka šo valsti no nepatikšanām var izvest mūsu politiķi. Un pat ne Starptautiskais Valūtas fonds. Tikai un vienīgi cilvēki.
Es gaidu "Lielie bērnu slimnīcai" īstenošanos, lai varu pielikt arī savu roku. Un sekoju projekta attīstībai twitterī.
Te Latvijas Radio un Gints Knoks par projektu.
Un vēl mazliet - vēsturei un antropoloģiskiem pētījumiem - daži tvīti jeb kā diennakts laikā tapa Ideja.
Sociālo mediju dokumentu "garāžas izpārdošana"
Posted in dokumenti, gov2.0, sociālie mediji, valsts pārvalde on by Liena Muraškina
Valdības komunikācijas un mārketinga stratēģiju speciālists Mike Kujawski savā blogā piedāvā diezgan plašu dažādu sociālo mediju dokumentu (pētījumu, prezentāciju, ziņojumu) izlasi, ko aicina lejuplādēt un iepazīt visiem interesentiem. Dokumenti pārsvarā sasaucas ar valsts pārvaldes jomu. Šādu "garāžas izpārdošanu" Maiks uzrīkojis, jo pašam iekrājušies trešo pušu iesūtīti, bez maksas izplatāmi dokumenti, kas var noderēt plašam komunikāciju, mārketinga un valsts pārvaldes speciālistu lokam.
Šeit ir pieejama 2008.gada dokumentu kolekcija. Savukārt šajā saitē ir pirms pāris nedēļām publicētie dokumenti.
Daži āķi, lai ir skaidrs, par ko ir runa -
Ņemot vērā, ka Latvijā šis valdības sociālo mediju lauciņš ir maz apgūts, daudzas atbildes sameklēju šajos dokumentos, arī daudzus argumentus un jaunas idejas par valdības iespējām mūsdienu web 2.0 internetā.
Šeit ir pieejama 2008.gada dokumentu kolekcija. Savukārt šajā saitē ir pirms pāris nedēļām publicētie dokumenti.
Daži āķi, lai ir skaidrs, par ko ir runa -
- The Blogging Revolution: Government in the age of web 2.0 -IBM
- The Secret Guide to Social Media for Organizations – Colin McKay
- Government 2.0: Building Communities with Web 2.0 & Social Networking – Digital Communities
- Concepts and features of Government 2.0 and 3.0 – The National Information Society Agency
- The Social Pulpit: Barack Obama’s Social Media Toolkit – Edelman
- Reinventing Government for the 21st Century – Unknown Author
Ņemot vērā, ka Latvijā šis valdības sociālo mediju lauciņš ir maz apgūts, daudzas atbildes sameklēju šajos dokumentos, arī daudzus argumentus un jaunas idejas par valdības iespējām mūsdienu web 2.0 internetā.
Par Panorāmu un 7guru
Posted in 7guru, blogi, youtube, mediji, Panorāma, twitter on by Liena Muraškina
Pēdējās dienās šie divi mediji ir darījuši lietas, kas pievērsušas manu uzmanību. Turklāt, ja Panorāmas veikums man liek priecāties, tad 7guru nepatīk gan.
Par Panorāmu. Jau ilgāku laiku Panorāma un tās žurnālisti aktīvi darbojas Twitterī - izmet āķus par paredzētajiem sižetiem, meklē un veido sižetus, kuru idejas radušās Twitterī, pieņem jautājumus intervijām ar amatpersonām, stāsta par aizkulisēm un vienkārši tusē. 10.augustā Panorāma atklājusi savu Youtube kontu, kurā ievieto žurnālistu veidotās reportāžas. Tāpat LTV Ziņu dienests izveidojis Panorāmas blogu, kurā jau ir pāris saturīgi ieraksti.
Ir varbūt daudzi iemesli, kāpēc Latvijā interneta iespējas līdz šim nav īsti novērtētas (bieži var dzirdēt tādas atrunas kā - Latvijas tirgus ir ļoti maz, internetu lietotāju skaits ir nepietiekošs, cilvēkiem nav laiks/prasmes/interese tik daudz uzturēties interneta vidē utt), bet ir prieks, ka beidzot viens ziņu dienests ir sekojis daudzu pasaules mediju praksei. Protams, ka ir vēl daudz ko mācīties un augt, bet visa darbošanās mani iepriecina un liek, hmm, cienīt (ja tā var teikt) Panorāmas komandu.
Par 7guru. Tas piliens, kuru varētu saukt par pēdējo, ir portāla piedāvājums ziņu arhīvu aplūkot par maksu. Maksas arhīvā "tiek apkopota informācija no sadaļām 7GURU pēta, 7GURU intervijas un Case study". Tas, kas mani tracina, ir drausmīgi maza pievienotā vērtība - gan ziņām, gan tā saucamajiem case study, intervijām un pētījumiem. Tas varētu būt saprotams, ja šis saturs būtu unikāls, portāla veidots un vērtīgs bez gala. Tomēr ziņu lentē tiek pārpublicētas preses relīzes, no ārzemju portāliem tulkoti gabaliņi un pārpublicējumi no citiem Lv resursiem. Case study ir tāpat no citiem resursiem tulkots, daži raksti izklausās pašu aģentūru sagatavoti, un portāla pievienotā vērtība tikpat kā nav manāma. Tā saucamie pētījumi ir kopā samesti dažādu ekspertu citāti, bez analīzes vai skaidrojuma - kāpēc šie vai citi eksperti uzrunāti.
Un nav jau tā, ka es man nepatīk pati portāla ideja, bet man prasīties prasās profesionālāka pieeja, pievienotā vērtība un oriģināls saturs, lai es to iztvertu par nopietnu palīgu profesionālajai darbībai. Tur būtu jābūt vēl kādai rozīnītei, lai es pirktu šo saturu pēc tam, kad tas nokļuvis arhīvā.
Tā uzreiz es varu minēt tikai vienu gadījumu, kad ar interesi lasīju 7guru rakstīto - par Ērika Stendzenieka atklāsmēm saistībā ar LPP/LC vēlēšanu kampaņu. Tas arī viss.
Un man nešķiet, ka latiņa ir jānolaiž tkai tāpēc, ka šāda veida portālu Latvijā nav daudz. Vai, ka portālam nepietiek kapacitātes. Lai piepildītu portāla nosprausto mērķi - "Paaugstināt PR, reklāmas un mārketinga nozaru reputāciju" - pavirša attieksme pret portāla saturu nav laba prakse.
Protams, tas ir mans viens ļoti maziņš viedoklis, kas nestāv pretī visiem tiem "esošajiem, topošajiem PR, mārketinga, reklāmas un mediju speciālistiem", kam portāls ir būtisks informācijas avots. Mans informācijas avots tomēr būs mashable un Zigurds Zaķis, un citi lielāki un mazāki blogi un portāli, kas informē, iedvesmo, pamāca un piedāvā viedokli.
Lūk.
Par Panorāmu. Jau ilgāku laiku Panorāma un tās žurnālisti aktīvi darbojas Twitterī - izmet āķus par paredzētajiem sižetiem, meklē un veido sižetus, kuru idejas radušās Twitterī, pieņem jautājumus intervijām ar amatpersonām, stāsta par aizkulisēm un vienkārši tusē. 10.augustā Panorāma atklājusi savu Youtube kontu, kurā ievieto žurnālistu veidotās reportāžas. Tāpat LTV Ziņu dienests izveidojis Panorāmas blogu, kurā jau ir pāris saturīgi ieraksti.
Ir varbūt daudzi iemesli, kāpēc Latvijā interneta iespējas līdz šim nav īsti novērtētas (bieži var dzirdēt tādas atrunas kā - Latvijas tirgus ir ļoti maz, internetu lietotāju skaits ir nepietiekošs, cilvēkiem nav laiks/prasmes/interese tik daudz uzturēties interneta vidē utt), bet ir prieks, ka beidzot viens ziņu dienests ir sekojis daudzu pasaules mediju praksei. Protams, ka ir vēl daudz ko mācīties un augt, bet visa darbošanās mani iepriecina un liek, hmm, cienīt (ja tā var teikt) Panorāmas komandu.
Par 7guru. Tas piliens, kuru varētu saukt par pēdējo, ir portāla piedāvājums ziņu arhīvu aplūkot par maksu. Maksas arhīvā "tiek apkopota informācija no sadaļām 7GURU pēta, 7GURU intervijas un Case study". Tas, kas mani tracina, ir drausmīgi maza pievienotā vērtība - gan ziņām, gan tā saucamajiem case study, intervijām un pētījumiem. Tas varētu būt saprotams, ja šis saturs būtu unikāls, portāla veidots un vērtīgs bez gala. Tomēr ziņu lentē tiek pārpublicētas preses relīzes, no ārzemju portāliem tulkoti gabaliņi un pārpublicējumi no citiem Lv resursiem. Case study ir tāpat no citiem resursiem tulkots, daži raksti izklausās pašu aģentūru sagatavoti, un portāla pievienotā vērtība tikpat kā nav manāma. Tā saucamie pētījumi ir kopā samesti dažādu ekspertu citāti, bez analīzes vai skaidrojuma - kāpēc šie vai citi eksperti uzrunāti.
Un nav jau tā, ka es man nepatīk pati portāla ideja, bet man prasīties prasās profesionālāka pieeja, pievienotā vērtība un oriģināls saturs, lai es to iztvertu par nopietnu palīgu profesionālajai darbībai. Tur būtu jābūt vēl kādai rozīnītei, lai es pirktu šo saturu pēc tam, kad tas nokļuvis arhīvā.
Tā uzreiz es varu minēt tikai vienu gadījumu, kad ar interesi lasīju 7guru rakstīto - par Ērika Stendzenieka atklāsmēm saistībā ar LPP/LC vēlēšanu kampaņu. Tas arī viss.
Un man nešķiet, ka latiņa ir jānolaiž tkai tāpēc, ka šāda veida portālu Latvijā nav daudz. Vai, ka portālam nepietiek kapacitātes. Lai piepildītu portāla nosprausto mērķi - "Paaugstināt PR, reklāmas un mārketinga nozaru reputāciju" - pavirša attieksme pret portāla saturu nav laba prakse.
Protams, tas ir mans viens ļoti maziņš viedoklis, kas nestāv pretī visiem tiem "esošajiem, topošajiem PR, mārketinga, reklāmas un mediju speciālistiem", kam portāls ir būtisks informācijas avots. Mans informācijas avots tomēr būs mashable un Zigurds Zaķis, un citi lielāki un mazāki blogi un portāli, kas informē, iedvesmo, pamāca un piedāvā viedokli.
Lūk.
Veselības reforma Obamas gaumē
Posted in ASV, youtube, reformas, valdība, valsts pārvalde on by Liena MuraškinaJau kādu laiku ASV politiskajā dienas kārtībā ir veselības aprūpes/apdrošināšanas reforma, ko iniciējis ASV prezidents Baraks Obama. Jāsaka gan, ka iesāktajai reformai trūkst atbalsta ne tikai Obamas opozicināru (republikāņu) frontē, bet pat savējo (demokrātu) rindās. Tomēr Obama turas pie savas iniciatīvas, un dara visu, lai reformu izdotos īstenot. Un te sākas stāsts, kas šķita interesants man.
Pirmkārt jau, reformai ir atsevišķa mājas lapa (HealthReform.gov), kur smelties informāciju par to. Tomēr arī pats prezidents un viņa komanda aktīvi strādā, lai gūtu atbalstu reformai. Baltā Nama blogā var daudz un dikti lasīt par vēstulēm nozares organizācijām, dažādām sanāksmēm, tikšanām un preses konferencēm. Tomēr liels uzsvars tiek likts uz tiešu saziņu un mijiedarbību ar sabiedrību - izmantojot sociālās platformas/tīklus/rīkus Obamas komanda informē par paredzēto reformu, diskutē ar sabiedrību un atbild uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem, tā mēģinot kliedēt satraukumu un gūt atbalstu.
Jau kādu brīdi tiek organizētas (un, piemēram, šo pašu brīdi notiek) virkne diskusiju, kas tiešsaistē redzamas internetā, ar iespēju komentāru formā pievienot arī savus jautājumus. Diskusijas tiešraidi var vērot Baltā nama mājas lapā vai īpašā Facebook sadaļā. Nemaz nerunājot par to, ka pēc pasākumiem ir pieejami ieraksti, tos piedāvā arī lejuplādēt.
Vēl, lai mobilizētu senatorus, kuriem jāpieņem lēmumus, Obama aicina iedzīvotājus uzrakstīt twītu sava štata senatoram, aicinot atbalstīt veselības apdrošināšanas reformu. Prezidenta mājas lapā ir piedāvāts rīks, kas apvieno Google maps iespējas un Twitter iespējas. Ievadot savas dzīvesvietas pasta indeksu, tiek sagatavots twīts atbilstošās vietas senatoram ar aicinājumu atbalstīt reformu. Atliek vien nospiest "UPDATE". Lapā, Google kartē var redzēt arī ienākošos twītus.
Savukārt šodien Baltais Nams atvēris jaunu mājas lapas sadaļu - Reality Check. Tajā dažādus mītus apgāž un neskaidrības par reformu izskaidro jomas profesionāļi. Tāpat tiek piedāvāta biežāk uzdoto jautājumu sadaļa un visi interesenti tiek aicināti uzdot savus jautājumus.
Protams, arī pats prezidents iknedēļas uzrunās, skatoties Tev acīs, aicina atbalstīt reformu.
Es nezinu, kas ir tā reforma, man nav ne jausmas, kādi ir tās plusi un mīnusi, es nevaru izteikt tai atbalstu vai kritizēt Obamu un visu viņa reformu. Bet pat pavirši (ne)sekojot ziņām no ASV, es esmu ievērojusi centienus, ar kādiem Obama mēģina iesaistīt un pārliecināt sabiedrību.
Es, pat pastiprināti pievēršot izmanību, īsti neredzu centienus iesaistīt vai pārliecināt sabiedrību par kādiem lēmumiem no mūsu valdības. Diemžēl. Pat, ja valdības darbības deklarācijā ir ierakstīts uzdevums - "Sabiedrības atbalsts un piedalīšanās krīzes pārvarēšanai, sadarbojoties ar valdības sociālajiem partneriem un informējot sabiedrību par pieņemtajiem lēmumiem."
Klau, vēlos zināt, kas ir paslēpies zem tavas egles...
Posted in cilvēki, lietas on by Liena MuraškinaPrieks, ka ir arī labās lietas. Labās lietas vienmēr iet roku rokā ar labiem cilvēkiem. Pirms pāris dienām uzzināju, ka kolēģis no Tieslietu ministrijas - Reinis Briģis, ir arī mākslinieks, dzejnieks un mūziķis.
Tā Tā Tā 'Tu esi dinamīts'
'TāTāTā' ir 2 cilvēku muzikāli ekspresīvs projekts, kura izveidi sekmēja Arta Dvarionas un Reiņa Briģa vēlme ļauties jauniem izaicinājumiem mūzikā. Debijas radiosingls 'Tu esi dinamīts' tika pirmatskaņots 23.jūlijā Toma Grēviņa vadītajā Radio SWH programmā 'Lielais vakars'.Pasauli (un varbūt arī valsts pārvaldi pie reizes) izglābs labi cilvēki. Ideāli, ja mūsu vidū tādi ir!
Abonēt:
Ziņas (Atom)