Četri pasākumi šonedēļ - iesaku

Šonedēļ patiešām daudz dažādu pasākumu, kur smelties jaunas idejas un iedvesmu. Manu interesi saistīja četri.

Īpaši vēlos ieteikt konferenci Government 2010, ko ceturtdien, 22.oktobrī, tieši no Londonas var vērot interneta tiešraidē.

Government 2010 is about improved government communications and more rapid delivery of services to citizens via the web, and web-enabled channels.

Konferences mājas lapā pieejama dienas kārtība, kā arī iespēja reģistrēties, lai iegūtu pieeju bezmaksas tiešraidei. Konferencē paredzētas vairākas paneļdiskusijas par digitālo līdzdalību, par blogošanu un jaunajiem medijiem, par valsts pārvaldi web 2.0 ērā, datu pieejamību un valsts pārvaldes mājas lapām. Un tas viss - neatejot no datora.

Savukārt jau rīt, 20.oktobrī, notiks Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra Latvijas uzņēmējiem rīkotais bezmaksas seminārs  „Uzņēmuma mārketings digitālajā laikmetā. Dizaina domāšanas un digitālo instrumentu radītās iespējas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.” Semināru vadīs Zigurds Zaķis un Rolands Laķis.  (Starp citu, video no pagājušā gada konferences pieejams LIAA mājas lapā).

Trešdien, 21.oktobrī, PROVIDUS rīko gadskārtējo sabiedriskās politikas Forumu par tēmu Mainīgie mediji rītdienas demokrātijā.

Bet ceturtdien, 22.oktobrī, pulksten 17.30 Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina uz sarunu par mikroblogošanu.

Ir ideja e-demokrātijas projektam? Ir iespēja to īstenot!


Lielbritānijas sabiedriskā organizācija mySociety šonedēļ izsludinājusi konkursu Centrāl- un Austrumeiropas valstīm (tajā skaitā Latvijai) interneta projektiem caurskatāmai un demokrātiskai valsts pārvaldei. Dažu mēnešu laikā organizācija gaida pieteikumus projektiem, no kuriem labākos ir gatava atbalstīt gan ar zināšanām, padomiem un savu pieredzi, gan arī ar nepieciešamajiem resursiem.

mySociety līdz šim ir izveidojusi vairākus veiksmīgus interneta projektus Lielbritānijā (TheyWorkForYou , No. 10 Petitions, WriteToThem, FixMyStreet un citus), attīstot demokrātijas un causkatāmības principus interneta vidē. Kā organizācijas pārstāvji norāda savā blogā, interesenti no daudzām pasaules valstīm bieži interesējas par iespējām līdzīgus projektus īstenot arī savā valstī. Nu ir radusies iespējas to izdarīt ar mySociety atbalstu.

Projektus iesniegt ir aicinātas gan nevalstiskās organizācijas ar pieredzi, gan indivīdi, entuziasti un organizācijas, kurām ir labas idejas e-demokrātijas projektiem, bet pietrūkst zināšanu, prasmju vai finanšu. Ir izvirzīti divi kritēriji par projekta pievienoto vērtību, kuriem noteikti jāatbilst - projektam jārada jēgpilna ideja par atvērtību, caurskatāmību vai jāpiedāvā jaunas iespējas demokrātijas īstenošanai; projektam jānodrošina unikālās iespējas, ko piedāvā internets, piemēram, divvirzienu komunikāciju vai vienkāršotu pieeju kādiem datiem. Tāpat projektam jābūt balstītam atvērtā koda risinājumos. Protams, vairāk par to mySociety lapā, kas veltīta tieši Centrāl- un Austrumeiropas projektiem. Pieteikt projektu var pieteikumu sadaļā. Lapā tiks publicēti visi pieteiktie projektu apraksti. Jaunumiem varat sekot arī mySociety Twitter kontā.

Starp citu, kā viens no pirmajiem iesniegts pieteikums no Latvijas - Pauls Irbins piedāvā projekta "OpenBudget" aprakstu.

Ceru, ka šis nebūs vienīgais pieteikums, un idejas, kas klejojušas tepat gaisā, tiks pierakstītas un pa kādai arī īstenotas atvērtākai, caurskatāmākai un cilvēkam draudzīgākai valsts pārvaldei.

    Sīkums, bet patīkami - projekts Info_a

    Viena lieta, ko es apbrīnoju un apskaužu ārvalstu interneta vidē, ir viņu tehnoloģiju speciālistu entuziasms piedāvāt jaunajās tehnoloģijās balstītas iniciatīvas un projektus, kas vērsti uz valsts pārvaldes datu izmantošanu, tās darbības uzlabošanu vai arī valsts pārvaldes kontekstā ir izmantojami un ir interesanti. Protams, arī daudzie konkursi, kas paredz jaunu iniciatīvu atbalstīšanu.

    Diemžēl šādu aktīvistu Latvijā tikpāt kā nav - pat runāšanas līmenī šādi projekti netiek apspriesti, iniciēti un īstenoti.

    Prieks, ka ir arī izņēmumi. Pavisam nesen atklāju, ka Providus pētniece Linda Austere izveidojusi wikidot lappusi "info-a". Linda par šo projektu raksta:

    Info_a ir man gadu gaitā ierasts saīsinājums vārdiem "informācijas atklātība". Bet šis info_a ir vieta visiem tiem, kuri vēlas domāt, pētīt, apšaubīt vai gluži vienkārši interesējas par jēdzienu "informācijas atklātība". It īpaši par informācijas atklātību Latvijā.

    Lapā pieejami raksti, saites, pētījumi un dažādas citas lietas par informācijas atklātību. Kas man šķita interesanti un vērtīgi - arī dažādi dati un informācija ko gatavojusi un sniegusi valsts pārvalde. Tā kā tā ir wiki lapa, jebkurš var piedalīties informācijas kolekcionēšanā. Sīkums, bet patīkami.

    Kā iestādēm ievietot informāciju internetā?

    Zinu, ka šobrīd kaut kur birokrātijas džungļos, cauri labirintam ceļo grozījumi noteikumiem, kas nosaka kārtību, kā informāciju savās mājas lapās jāievieto valsts pārvaldes iestādēm (Ministru kabineta noteikumi nr. 171 "Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā").

    Diezgan sauss, formāls dokuments, kas nosaka kaut kādu minimumu. Iespējams, jums (entuziastiem un interneta cilvēkiem) ir labi ieteikumi vai kritika (par sīkumiem vai pilnīgi revolucionāri), kas grozījumu procesā varētu noderēt - gaidīšu kometāros!
    MK noteikumi nr. 171                                                                                                                            

    Back to Home Back to Top Ierēdnis 2.0: Uz interneta malām. Theme ligneous by pure-essence.net. Bloggerized by Chica Blogger.